Pieskie życie

7 rzeczy, których powinieneś nauczyć się od swojego psa

Jak często ludzie gdzieś pędzą… do pracy, z pracy, do sklepu, na spotkanie… całe życie w biegu. A wystarczy mieć psa i wyjść z nim na spacer żeby docenić piękno dnia – nawet w szarościach i deszczu dzięki trzymaniu smyczy w ręku docenia się rzeczy, na które nigdy nie zwróciłoby się uwagi.

Wracając po ciężkim dniu do domu, nie ma nic bardziej radosnego niż pies witający swojego człowieka od progu mieszkania :)

Ludzie mogliby uczyć się od psów wielu zachowań oraz okazywania uczuć.

IMG_5978

1. Merdanie ogonem – psia radość, niezależnie od tego czy człowiek wyszedł tylko wyrzucić śmieci czy na cały dzień do pracy, ogoniasty cieszy się zawsze tak samo :)

Nikt nigdy nie będzie Ciebie tak szczerze witać w drzwiach.

Podobno za każdym razem gdy człowieki wracają do domu psia radość jest tak wielka, że naukowcy porównują ją do stanu ludzkiego zakochania. 

Pies jest jedynym zwierzęciem, które potrafi wyrazić zadowolenie lub śmiać się kręcąc lub wymachując ogonem, i czyni to nieporównanie wdzięczniej i naturalniej niż człowiek, strojący obłudne grymasy. [Artur Schopenhauer]

IMG_9661

2. Wierność – nie bez przyczyny mówi się o psiej wierności jako wyznaczniku czegoś bezwarunkowego i na zawsze. Nie wiem czy jest jakiekolwiek zwierzę, które byłoby tak wpatrzone w człowieka.

Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą – twoim Psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie twój – wierny i oddany do ostatniego uderzenia serca. Winien mu jesteś zasłużyć na to oddanie. [M. Siegal]

Navy-Seal-Dog-Cropped

Image via Lisa Pembleton/Getty Images

To zdjęcie wzruszyło serca milionów Amerykanów w sierpniu 2011 roku, labrador retriever zaszczycił strony gazet w całym kraju. Na pogrzebie Navy Seal Jon Tumilson, uczestnicy mogli zobaczyć swojego wiernego towarzysza Hawkeye leżącego przy trumnie. Pies wolnym krokiem wyszedł przed 1500 żałobników i położył się obok swego pana – pokazał w ten sposób swoją lojalność aż do samego końca.

3. Zaufanie – Zgrany psio-ludzki zespół powinien opierać się na nim opierać. Człowiek musi sobie na nie zapracować, ale jak już uda się zdobyć zaufanie swojego czworonoga to jest ono bezgraniczne – tak jak miłość :)

IMG_4463

Jeśli pies spojrzy na ciebie i nie chce podejść, powinieneś dokładnie przyjrzeć się swojemu sumieniu [Woodrow Wilson]

 

4. Cierpliwość – i to taka anielska! Ileż Twój pies musiał się nasłuchać? ;)

Od cierpliwego znoszenia wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, przez „wychowywanie” dzieci, po marudzenie człowieków. Psi przyjaciel wysłuchuje Twoich problemów, możesz się mu zwierzyć ze wszystkiego, a on pocieszy Ciebie swoim mokrym nochalem i zamerda ogonem.

IMG_9739

 

5. Spontaniczność – także taaaak… pies działa w systemie „zerojedynkowym”. Widzi wodę – skacze do niej, zauważy kałużę – musisz wykąpać psa po powrocie do domu (i przy okazji umyć podłogi) :) Czasami irytuje swoją zdolnością ubabrania się w czymkolwiek, ale zaraz potem rozbawia do łez tym swoim ubłoconym ryjkiem, bo przecież do człowieka najlepiej jest przytulić się jak nochal cały w błocie, prawda?

Kiedy ostatni raz zrobiłeś/aś coś spontanicznie?

Pamiętasz jaką frajdę potrafi przynieść skakanie po kałużach?

IMG_0306

Pies ma w zwyczaju uważać, że koniecznie musi pojechać z tobą w samochodzie, tak na wypadek, gdyby zaistniała konieczność poujadania ci zupełnie bez powodu do ucha [Dave Barry]

6. Miłość

Pies jest jedyną istotą na świecie , która bardziej kocha Ciebie niż samego siebie. [J. Billings ]

Czy coś trzeba dodawać więcej? Patrzysz człowieku w te ślepia pełne radości, zaufania i miłości i przepadasz. Nie ważne kim jesteś, czym się zajmujesz ile masz pieniędzy… pies kocha za wszystko i pomimo wszystko.

7.  Pies może nauczyć małego chłopca wierności, wytrwałości oraz tego, żeby przed snem zakręcić się trzy razy w miejscu [Robert Benchley]

To tylko pies..

To tylko pies, tak mówisz, tylko pies…
A ja ci powiem
Że pies to czasem więcej jest niż człowiek
On nie ma duszy, mówisz…
Popatrz jeszcze raz
Psia dusza większa jest od psa
My mamy dusze kieszonkowe
Maleńka dusza, wielki człowiek
Psia dusza się nie mieści w psie
I kiedy się uśmiechasz do niej
Ona się huśta na ogonie
A kiedy się pożegnać trzeba
I psu czas iść do psiego nieba
To niedaleko pies wyrusza
Przecież przy tobie jest psie niebo
Z tobą zostaje jego dusza

[Barbara Borzymowska]

 

10 thoughts on “7 rzeczy, których powinieneś nauczyć się od swojego psa

  1. Wiersz jest piękny, ale niezmiennie za każdym razem jak go czytam, ryczę jak wariat…
    Wracając do początku posta: u nas jest tak, że jak smycz jest w ręku, a pies na drugim jej końcu to nie bardzo jest czas, by na cokolwiek zwrócić uwagę. Pies idzie na spacer, trzeba szybko, żeby szybciej odpiąć smycz. Tym sposobem często do lasu biegnę zanim iść spacerkiem. Za to później, jak już smycz odpięta… Pies idealny, grzeczny (no poza tą „spontanicznością” – bo kąpiele w bagnach są raczej nieprzewidywalne) . Z całą resztą zgadzam się co do przecinka :)

  2. Pięknie napisane! I do tego mega prawdziwe :)

    Teraz gdy tak bardzo tęsknię za Tosią i Brunem, aż mi się łza w oku zakręciła… Nie mogę się doczekać dnia, w którym będę mogła sprowadzić moje zwierzaki tutaj i żeby razem z nimi móc się cieszyć każdym dniem. Bo z psem spacer jest całkiem inny, każdy poranek jest bardziej radosny, chce się mocniej, bardziej i nie tylko dla siebie… A gdy jest to adoptowany pies ze schroniska, darzysz go jeszcze większym uczuciem i niesamowicie wychodzi przywiązanie w każdym momencie życia. Idąc ulicą, widzisz spacerującego psiaka i od razu wiesz Kogo Ci brakuje najbardziej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *