Pieskie życie, warto wiedzieć, wędrówki

Jak podróżować z psem?

Blog wędrówkowy, a w sumie tej kwestii nigdy nie opisywałem.

Ja jestem wygodnicki i moją ogoniastą dupkę człowieki wożą samochodem :) Ale wiem, że nie każdy ma 1/3 auta dla siebie.

Okazuje się, że znalezienie informacji o tym jak podróżować z psem trzeba mocno się naszukać na stronach przewoźników.

PKP

Na stronie PKP.pl nie maja niestety informacji w temacie podróżowania z psem. Polecam od razu wejść na stronę ICC.pl  gdzie bez problemu znajduje się zakładkę „przewóz w pociągach rowerów, rzeczy i zwierząt”. W samej zakładce jest informacja o tym jakie trzeba spełnić warunki aby moc podróżować z czworonogiem.

Cena biletu za psa to 15,20 zł, chyba, że ktoś chce na bogato to wtedy „wagonach sypialnych (WL) i z miejscami do leżenia (Bc) psa można przewozić pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale.”
A jeżeli psiak jest nieduży i podróżuje w transporterze, wtedy traktowany jest jako bagaż podręczny i nie trzeba uiszczać opłaty a niego.

Warto także zajrzeć do dokumentu, który podsuwa nam ICC REGULAMIN PRZEWOZU OSÓB, RZECZY I ZWIERZĄT przez Spółkę „PKP Intercity” punkt o zwierzętach jest na stronie 34.

*bardzo nie podoba mi się punkt 8:
„Jeżeli współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia, podróżny powinien
zająć miejsce wskazane przez konduktora (w innym przedziale, przedsionku lub na korytarzu wagonu), a jeżeli jest to niemożliwe – podróżny jest zobowiązany opuścić pociąg na najbliższej stacji. W takim przypadku konduktor zamieszcza na bilecie stosowne poświadczenie, na podstawie którego podróżnemu przysługuje zwrot należności za częściowo niewykorzystany bilet na przejazd, bez potrącenia odstępnego.”

Mam nadzieję, że takiego zachowania od współtowarzyszy nigdy nie doświadczycie.

Polski Bus

Niestety, pomimo iż jest to najtańszy przewoźnik w naszym kraju, to nie zezwala on na przewóz zwierząt.

„8.1  Zabrania się przewozu zwierząt w autokarze, z wyjątkiem przewozu psów przewodników – asystujących osobie niepełnosprawnej.”

W samym busie jest niewiele miejsca i pani mówi, że nawet połowa mnie by się pomiędzy fotelami nie zmieściła.

Podsumowując:

Najwygodniej i najszybciej jest podróżować własnym samochodem, postoje podczas jazdy można robić wtedy kiedy nam wygodnie, nie narażamy się na niezadowolenie pasażerów, jest to jednak najdroższy środek transportu.

Na korzyść pociągu przemawia cena, ale jeżeli psiak jest strachliwy to nadmiar nowych zapachów i ludzi + kaganiec może go porządnie zdezorientować.

Pani mówi, że pociągi są fajne, i że może już niedługo sam się o tym przekonam .. tylko ten kaganiec .. (wiecie czy da się jakoś oszukać ten przepis?)

A czym Wy podróżujecie po Polsce? No i jakie są Wasze wrażenia?