Do poczytania, W czasie wolnym

Poczucie wolności

Są pewne zachowania i „wartości” wpojone w nas tak głęboko, że nie pozwalają nam być wolnymi na 100%.

Bardzo dużo czasu spędzam słuchając podkastów TEDa, dzięki czemu mój punkt widzenia z każdym mądrym zdaniem się poszerza. Po wysłuchaniu mówców z różnych stron świata naszła mnie refleksja dotycząca ograniczeń kulturowych. Zastanawia mnie z jakiej przyczyny w czasach, gdy eksplorujemy przestrzeń kosmiczną, latamy w powietrzu, przemierzamy dna oceanów, panuje taki ciemnogród w tematach dotyczących codziennego życia. Ograniczenia przekazywane z pokolenia na pokolenie dziewczynom i chłopcom.

Bądź cicho

Nie gadaj, nie kłóć się… jesteś zbyt agresywna, jesteś zbyt wulgarna, za bardzo ekspansywna? Pokaż trochę pokory, w końcu żaden mężczyzna nie zechce kobiety, która wszędzie „wciska” swoje 3 grosze.

Uczymy się odpuszczać, chować swoje zdanie do kieszeni i posłusznie tkwić w zastanej sytuacji. Najważniejsze, by nikogo nie urazić.

Pokora jest ważna, ale wszystko z umiarem – jeśli coś powoduje, że czujemy się niekomfortowo to działajmy, zmieńmy to. Nie można tkwić w nieudanej relacji (w każdym aspekcie życia), z ludźmi, którzy podcinają nam skrzydła.

Ukrywanie swojego ciała

Nie mówi się o kompleksach, o tym, że ciało się zmienia. Narzucane są nam wszystkim kanony do których według wszystkich powinniśmy dążyć.

Aktywność fizyczna jest ważna do prawidłowego funkcjonowania, ale każdy z nas jest inny. Ważne jest by nie dać sobie wejść na głowę. Jeśli czuję, że mam za duży tyłek, bo po roku pracy zdalnej nie mieści mi się w jeansach, to znak, że czas ten zad ruszyć. Dbać o siebie powinnyśmy dla siebie, nie dla innych.

Bądź miła i uśmiechnięta

W dupach się nam poprzewracało z tą całą depresją. Kiedyś to ludzie zapierdzielali fizycznie, na nic kasy nie mieli i na depresje nie chorowali… yhy… A ty masz się uśmiechać, bo nikt nie lubi patrzeć na smutasa.

Ukryj swoją seksualność

O potrzebach seksualnych kobiet mówi się niewiele, lub wcale. Te potrzeby istnieją i niekoniecznie muszą się ograniczać do współżycia w ramach prokreacji. Ciężko jest wyczuć moment, kiedy z dzieckiem można poruszyć ten temat. Jest to jednak bardzo ważna kwestia.

Rozmawiaj ze swoim partnerem/partnerką o swoich potrzebach. Ten temat powinien być dla Was tak samo naturalny jak rozmowy o planowaniu wyjazdów, czy tego co będziecie jedli na obiad.

„Nie ufaj kobiecie”

Często słyszę, że „z babami nie da się pracować”, albo że „kobiety są wobec siebie zawistne i nie potrafią stworzyć zgranego teamu”… skoro same siebie utwierdzamy w tym przekonaniu, to jakim cudem mamy sobie wzajemnie ufać?

Obowiązki i pragnienia

Z czasem to czego wymaga od ciebie społeczeństwo staje się Twoim „pragnieniem”. Chcesz dążyć do tego „ideału”, który w głowie został wykreowany przez otoczenie.

Aby zmienić te wszechobecne „zasady” potrzebujemy mężczyzn, którzy rozumieją chęć zmiany.