Gdzie na spacer, Pieskie życie, podróże, psolubne miejsca, wędrówki

Romantyczna Arkadia

Jest takie miejsce, które w deszczu zyskuje na tajemniczości, drzewa nasycone są zielenią, a krople wody łaskoczą w Chomiczkowe stópki :)

Park Romantyczny Arkadia to niesamowite i naprawdę magiczne miejsce. Nam było dane spacerować po parku w dość intensywnym deszczu, co jakoś nie przeszkadzało nam w ochach i achach!

Jak dojechać?

Z Wawy dojazd samochodem jest prosty:

→ należy dojechać do trasy S8, która przechodzi w A2 – kierunek Łódź

→ na węźle Skierniewice należy zjechać w kierunku drogi krajowej nr 70

→ na rondzie trzeci zjazd w DK70, tą drogą przez prawie 6 km należy jechać prosto – znaki naprowadzą Was na Park Romantyczny :)

Bilety:

Dorośli: 10 zł
Pies: 8 zł
Dziecko lat 3: za darmo

Historia parku

Sama wieś Arkadia, położona jest niedaleko Łowicza – czyli w woj. Łódzkim. Od roku 1446 należała do kapituły łowickiej. W 1777 zakupiła ją Helena Radziwiłłowa (z rodu Przeździeckich) i w roku 1778 założyła przecudowny ogród utrzymany w stylu angielskim.

Głównym projektantem Arkadii był Szymon Bogumił Zug, choć część projektów jest autorstwa Jana Piotra Norblina, Aleksandra Orłowskiego, Józefa Sierakowskiego, a później Henryka Ittara.

Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami.

Co ciekawego znajdziesz w parku?

  • Grota Sybilli
  • Domek Gotycki
  • Łuk Kamienny (Łuk Grecki)
  • Dom Murgrabiego
  • Świątynia Diany (z plafonem J.P. Norblina Jutrzenka)
  • Akwedukt
  • Przybytek Arcykapłana (z płaskorzeźbą G. Staggi Nadzieja karmiąca Chimerę)
  • Mur z Hermami
  • Cyrk

Grota Sybilli

Pierwsza budowla, która powstała w parku arkadyjskim wg projektów Szymona Bogumiła Zuga w 1781 r. Miejsce identyfikowane jako serce symbolicznej Arkadii, stanowiące punkt wyjścia do rozważań nad tajemnicą życia i śmierci.

Łuk Kamienny (Łuk Grecki)

Zbudowany został mniej więcej w 1784 roku według projektu Szymona Bogumiła Zuga.

Łuk był bardzo istotny w planie założenia ogrodowego w Arkadii, służył on bowiem za oprawę głównej osi widokowej ogrodu Heleny Radziwiłłowej. Ponadto stanowił ramę widokową dla Świątyni Diany od strony wschodniej.

Dodatkowo stanowił doskonałe schronienie przez ulewą – oczywiście Fadzioch wolał sterczeć na granicy łuku, przez co i tak cały mókł i wyglądał jak kłębek nieszczęść z kapiącym mu na paszczę deszczem ;)

Na każdym kroku, w każdym zakamarku można spotkać przepiękne zdobienia i kolumienki! To miejsce jest obłędne – nic dziwnego, że mimo ulewnego deszczu, spotkaliśmy tu trzy młode pary na swoich sesjach plenerowych :)

Dom Murgrabiego

Budynek został zbudowany około 1795 roku. Oryginalna niska wieża w połowie XIX w. została podwyższona przez Franciszka Lanciego. Niektóre fragmenty wystroju ścian zewnętrznych, zwłaszcza ostrołukowy układ dekoracji ceramicznej, wskazują na przenikanie do budowli form neogotyckich.

Przybytek Arcykapłana

Budynek został wzniesiony około 1783 roku w formie sztucznej ruiny.  Zbudowany jest z cegły, rudy darniowej oraz fragmentów detali architektonicznych i rzeźb antycznych, gotyckich i renesansowych, m.in. herm, maszkaronów i rozet dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa. Co ciekawe, renesansowe rzeźby pochodzą w większości z kaplicy św. Wiktorii w kolegiacie łowickiej.

Od strony północno-wschodniej znajduje się wnęka z płaskorzeźbą Nadzieja karmiąca Chimerę Gioacchina Staggiego i z kamiennym wodozbiorem ozdobionym dwoma maszkaronami (fot. powyżej).

Budynek posiada otwarte arkadą patio. W północno-zachodnim narożniku znajduje się wieża wyposażona w platformę widokową, na którą ze względu na pogodę nawet nie sprawdziliśmy czy można wchodzić.

Autorstwo budowli, wzniesionej według wskazówek księżnej Heleny Radziwiłłowej, przypisuje się Szymonowi Bogumiłowi Zugowi. Jest to jeden z oryginalniejszych pawilonów ogrodowych, jakie powstały na ziemiach polskich pod koniec XVIII wieku.

Mur z Hermami

Herma to architektoniczny element dekoracyjny w formie czworokątnego słupka, zwężającego się do dołu, górą zakończony popiersiem lub głową. Mur z Hermami postawiony jest wzdłuż poł.zach. elewacji Przybytku Arcykapłana.

Akwedukt

Oryginał został wzniesiony w 1784 roku nad kaskadą wodną. Był on oczywiście wzorowany na architekturze wodociągów rzymskich, ale w parku stanowi most łączący brzegi rzeczki Łupi tuż przy ujściu do wielkiego stawu.

Do dnia dzisiejszego zachował się projekt Akweduktu z 1784 roku sygnowany przez Szymona Bogumiła Zuga. Uzupełnienia do budowli projektował w 1800 roku Henryk Ittar. Po 1864 roku Akwedukt został doszczętnie rozebrany przez kolejnych właścicieli arkadyjskiego parku.

Akwedukt, który dziś można oglądać a parku to rekonstrukcja z 1951 roku, a wykonał ją Gerard Ciołek.

Zdecydowanie polecamy wizytę w tym parku! My tam na pewno wrócimy, w któryś słoneczny dzień :)