Pieskie życie, podróże

Nie podróżuję bo… mam psa

Ostatnio na blogu Podróżnickich pojawił się wpis o wymówkach na podróże. Chciałem wraz ze swoimi człowiekami powiedzieć, że pies nie musi być przeszkodą w wyjeździe na wakacje :)

W naszym kraju jest naprawdę wiele miejsc, w które można pojechać z psem.

Ale od początku…

My w domu jeszcze dwa koty mamy – więc tu pojawia się dodatkowa „wymówka”. Na szczęście są przyjaciele i siostra pana, którzy chętnie nam pomagają.Jeżeli planujecie wylot na tydzień lub dwa, to nie ma sensu stresować psiaka lotem. Jeżeli psina jest problematyczna lub po prostu chcecie pojechać bez czworonoga to zawsze możecie go zostawić pod opieką: rodziny, przyjaciół, sąsiada, pet sittera, w hotelu dla zwierząt.

 

Olsztyn – Jura Krakowsko-Częstochowska

 

Nie mam z kim zostawić psa?
Serio? nie masz w mieście ŻADNYCH znajomych? ani w pracy?
Dobra przyjechałeś/łaś z innego miasta, jesteś tu sam/a – znamy i rozumiemy problem. Ale…

Skoro tak, to zostają hotele, a jak tego się boisz to są także petsitterzy – czyli prywatne osoby, które profesjonalnie zajmują się opieką nad zwierzętami – najczęściej są to osoby z wykształcenia związane ze zwierzakami (behawioryści, psi trenerzy, psi grommerzy). Warto poszukać na forach miłośników psów (a nawet konkretnej rasy), tam na 100% znajdziesz kogoś z kim Ty i Twój psiak się zaprzyjaźnicie :)

 

Podlesice – Jura Krakowsko-Częstochowska

 

No ale miało być o tym jak podróżować z psem.

Pies w pociągu i komunikacji miejskiej

Już pisałem o kosztach podróży [KLIK] ja ostatnio jechałem kolejami regionalnymi, co prawda nie miałem radości z jazdy a wręcz przeciwnie, ale w zasadzie można pociągiem dotrzeć właściwie wszędzie a opłata to ok 10 zł z psiaka. Komunikacja miejska w większości miast jest za darmo, czasami trzeba wykupić połówkę biletu (bilet ulgowy) – należy pamiętać, że pies ZAWSZE musi mieć kaganiec.

My jeździmy samochodem – przy dwóch dorosłych osobach i psie koszta są porównywalne do pociągu, a wygoda o niebo większa.

 

Podlesice – Jura Krakowsko-Częstochowska

 

Z psem ciężko znaleźć nocleg

 
Jeżeli chodzi o hotele 5cio gwiazdkowe to może i tak – tego nie wiemy bo nie sypiamy w takich miejscach – choć jak patrzę do jakich hoteli wchodzi Kasia Pisarka z Hackerem (jak ktoś nie zna to zapraszam: hacker.how-hau.com) to widać że się da i to nie tylko w Polsce.
Noclegi w kwaterach prywatnych czy ośrodkach agroturystycznych nie robią problemu z noclegiem z psem. Czasami pobierają dodatkową opłatę za psiaka, no i oczywiście wymagają sprzątania po psiaku – co powinno być normą wszędzie.
Jezioro Nyskie

 

Jezioro w Pławniowicach

 

Z psem nie wejdę na plażę

Hmm prawda to. Inną stroną medalu jest to, że pies spędzając cały dzień na plaży w pełnym słońcu najzwyczajniej w świecie może dostać udaru. Inną kwestią jest zakaz wstępu na plaże. Nad morzem jeszcze nie byliśmy, ale plaża nad jeziorem Nyskim czy Pławniowickim  jest przyjazna psom – także należy po pupilu sprzątać.

Wśród fanów innych psich bloggerów widzę wiele zdjęć psów na plaży np. Sensi plażowała na Helu [KLIK] – Da się i plażować z psem :)

 

Rzeka Świder

 

Z psem nie można wejść do parków narodowych/krajobrazowych

Podróże z psem ostatnio popełnili genialny wpis o tym gdzie można wejść do parku narodowego z psem – gorąco polecam [KLIK]. Okazuje się, że na 23 parki TYLKO w 8 obowiązuje całkowity zakaz wstępu z psem.

Oczywiście w parkach obowiązuje zakaz puszczania psa luzem, a w niektórych dodatkowo jest obowiązek prowadzenia psa w kagańcu.

 

Park Chorzowski


Z psem nie wejdę do restauracji/kawiarni


Większość sezonowych knajpek/restauracyjek i tak nie ma klimatyzacji i siedzi się w ogródkach piwnych na zewnątrz lokalu, a tutaj pies może przebywać.

Drugą sprawą jest zmiana w ustawie, mówiąca o tym, że pies w lokalach gastronomicznych NIE MOŻE wejść JEDYNIE DO KUCHNI. Więc jeżeli macie ułożonego psa, który nie warczy i nie szczeka na wszystko dookoła to z ładnym uśmiechem Was wpuszczą na obiad.

Kolejną kwestą jest ilość psolubnych miejsc :) Gdzie przy drzwiach stoi micha z wodą, a czasami nawet jest specjalne menu dla psa! :)

Kawiarnia Relaks

 

Kawiarnia Relaks

 

Dla nas niedoścignionym wzorem pozostanie Wataha 3 Wilki – ich blog [KLIK] – polecieli ze swoją suką Wilczakiem czechosłowackim do Indii i tam przez 2 miesiące wędrowali po Himalajach!

 

Pola Mokotowskie

 

Chcieć to móc :)