Pieskie życie, psolubne miejsca, z psem po warszawie

Spotkałem w parku dziewcze

No dobra, Kimę poznałem już na spacerze dla Amstaffów, ale nasze panie umówiły nas w grudniu na spotkanie w parku Skaryszewskim :)

IMG_0170

Dziewczyna u swoich człowieków jest dość krótko, a podczas naszego spaceru pierwszy raz hopsała bez smyczy i słuchała się rewelacyjnie – przyznam nawet, że bardziej niż ja.IMG_0172

IMG_0176

Sam park jest genialnym miejscem spacerowym i wypoczynkowym. Skaryszak to chyba największy park w stolicy. Zlokalizowany jest na Pradze Południe, tuż przy Stadionie Narodowym. Bardzo wygodnie do niego dojechać zarówno komunikacją miejską jak i samochodem.

IMG_0180

W parku można podziwiać 280 gatunków drzew i krzewów. Latem można schłodzić się w stawiku, oczka wodne są sztuczne, więc na zimę woda z nich jest spuszczana.

IMG_0194

IMG_0208

Park Skaryszewski został założony przez Franciszka Szaniora na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego. Za Wikipedią: Nazwa pochodzi od lokowanego w pobliżu, na terenach wsi Kamion, miasta Skaryszew. W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. Po wojnie, z powodów politycznych usunięto imię Paderewskiego z nazwy. Przywrócono je w 1980. Potocznie nazywany jest określeniem z gwary warszawskiej – Skaryszakiem bądź także Padereszczakiem.

IMG_0213

IMG_0215

IMG_0222

Ciekawostki o parku:

  • Park w 2009 r. uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie.
  • Od kilku lat w Parku na wyspie OWS Waszyngtona od strony bulwaru Stanisława Augusta w rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską odbywa się jej rekonstrukcja. Bierze w niej udział kilkaset osób z Polski oraz kilku państw europejskich (przede wszystkim z Białorusi, Rosji i Litwy).
  • W 2006 roku w Parku zadomowiły się bobry. Ogrom zniszczeń, które poczyniły w roku 2008 doprowadził do zabezpieczenia drzew i wywiezienia zwierząt do ZOO.
  • Biała kapliczka stojąca w jednej z alejek parku podczas okupacji niemieckiej służyła jako skrzynka kontaktowa dla łączniczek podziemia.

IMG_0235

Pięknie się spaceruje zacienionymi alejkami, uwielbiam odkrywać zakamarki parku i gonić wiewiórki :)

Macie swoje ulubione miejsce w Skaryszaku?

IMG_0242

4 thoughts on “Spotkałem w parku dziewcze

  1. Zdjęcia są świetne, ciągle do nich wracam, a spacerem zrobiliście nam dzień! Haha, wiekopomna chwila, pierwsze szaleństwa bez smyczy :D Od tej pory pozwalam jej się trochę wybiegać w parkach, ale okazało się, że u Kimy wzrost pewności siebie równa się spadek posłuszeństwa, więc nad pięknym przywołaniem jeszcze trochę pracy ;) I niestety ciągle wciąga znalezione na ziemi świństwa, na szczęście obleśną nogę nie chcę wiedzieć jakiego zwierza, udało mi się ostatnio przehandlować na smakołyki, ale to pewnie tylko dlatego, że była niemożliwa do połknięcia na raz, bleee.
    Już się nie możemy doczekać następnego spaceru, napisałabym w tej sprawie wcześniej, ale jesteśmy tydzień po sterylizacji i muszę zapytać dzisiaj weta, kiedy znowu możemy pozwolić sobie na skoki, biegi, psie zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *