Pieskie życie, psolubne miejsca, z psem po warszawie

Spotkałem w parku dziewcze

No dobra, Kimę poznałem już na spacerze dla Amstaffów, ale nasze panie umówiły nas w grudniu na spotkanie w parku Skaryszewskim :)

IMG_0170

Dziewczyna u swoich człowieków jest dość krótko, a podczas naszego spaceru pierwszy raz hopsała bez smyczy i słuchała się rewelacyjnie – przyznam nawet, że bardziej niż ja.IMG_0172

IMG_0176

Sam park jest genialnym miejscem spacerowym i wypoczynkowym. Skaryszak to chyba największy park w stolicy. Zlokalizowany jest na Pradze Południe, tuż przy Stadionie Narodowym. Bardzo wygodnie do niego dojechać zarówno komunikacją miejską jak i samochodem.

IMG_0180

W parku można podziwiać 280 gatunków drzew i krzewów. Latem można schłodzić się w stawiku, oczka wodne są sztuczne, więc na zimę woda z nich jest spuszczana.

IMG_0194

IMG_0208

Park Skaryszewski został założony przez Franciszka Szaniora na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego. Za Wikipedią: Nazwa pochodzi od lokowanego w pobliżu, na terenach wsi Kamion, miasta Skaryszew. W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. Po wojnie, z powodów politycznych usunięto imię Paderewskiego z nazwy. Przywrócono je w 1980. Potocznie nazywany jest określeniem z gwary warszawskiej – Skaryszakiem bądź także Padereszczakiem.

IMG_0213

IMG_0215

IMG_0222

Ciekawostki o parku:

  • Park w 2009 r. uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie.
  • Od kilku lat w Parku na wyspie OWS Waszyngtona od strony bulwaru Stanisława Augusta w rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską odbywa się jej rekonstrukcja. Bierze w niej udział kilkaset osób z Polski oraz kilku państw europejskich (przede wszystkim z Białorusi, Rosji i Litwy).
  • W 2006 roku w Parku zadomowiły się bobry. Ogrom zniszczeń, które poczyniły w roku 2008 doprowadził do zabezpieczenia drzew i wywiezienia zwierząt do ZOO.
  • Biała kapliczka stojąca w jednej z alejek parku podczas okupacji niemieckiej służyła jako skrzynka kontaktowa dla łączniczek podziemia.

IMG_0235

Pięknie się spaceruje zacienionymi alejkami, uwielbiam odkrywać zakamarki parku i gonić wiewiórki :)

Macie swoje ulubione miejsce w Skaryszaku?

IMG_0242