Fotografia, Zapiski fotografa

Bliskie spotkanie z miejską pszczołą

DSC_1092

Co wiemy o pszczołach?

Są w paski, robią miód (no i wosk), żądlą, a najbardziej znaną przedstawicielką jest Maja ;)

Okazuje się, że nasza wiedza na temat tych niesamowitych owadów jest dość szczątkowa, bo owszem robią one miód, ale poza nim wytwarzają także wosk i kit pszczeli, z którego robi się propolis.

DSC_1095

Czy wiedzieliście, że pszczół jest coraz mniej?

„Jest problem z wymieralnością pszczół, która przez ostatnie lata nasiliła się. Wpływa na to wiele czynników, na przykład zmiany klimatu, choroby, ale też zmieniające się rolnictwo i wieś, która staje się coraz mniej przyjazna dla tych owadów.”

 

DSC_1098

W 2014 roku, dzięki zmianie w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy” odradza się populacja pszczół miejskich.

DSC_1118

Dlaczego pszczoły są takie ważne?

Szacuje się, że ponad 75% (!) naszego pożywienia zależy właśnie od tych pasiastych owadów. W hodowli pszczół chodzi nie tylko o miód, ale przede wszystkim o zapylanie – dzięki temu procesowi w parkach kwitną rabaty kwiatów, a w sadach rosną zdrowe owoce.

DSC_1137

Czy miód z miasta jest zdrowy?

Miód zanim trafi do sprzedaży musi zostać przebadany w Państwowym Zakładzie Higieny – dzięki temu my, konsumenci, mamy pewność, że mód jest zdrowy. Pszczoły przetwarzają i pozbywają się metali ciężkich podczas filtrowania miodu.

DSC_1141

Co z użądleniami?

W pierwszej kolejności chcę zaznaczyć, że najwięcej użądleń powodują osy, a nie pracowite pszczółki – zobaczcie na zdjęciach, Kamil poruszał się przy ulach bez żadnej odzieży ochronnej, pomimo tego, że „grzebał” w owadzich domach.

Pszczoła nie jest zainteresowana człowiekiem, póki ten nie wchodzi jej w drogę, a i wtedy niechętna jest do ataku, bo użądlenie oznacza dla niej śmierć – broni okolic swojego ula (2-3 metry). Jeśli więc bardzo chcesz przyjrzeć się żyjątku wybierającemu nektar z kwiatów rób to ostrożnie i nie odganiaj się nerwowo – dla tego owada na pewno nie będziesz interesującym obiektem ;)

Pszczoły hodowlane są krzyżowane w taki sposób, by uzyskać osobniki pracowite, ale zarazem spokojne – właśnie po to by człowiek miał więcej miodu.

Te, z którymi miałam przyjemność przebywać to krainki skrzyżowane z trutniami z Kaukazu – dzięki czemu są bardzo spokojne – wręcz sympatyczne :).

DSC_1160

Kiedy nie zaczepiać pracujących pszczół?

Zasadniczo nigdy nie należy ich zaczepiać, ale…

Wiele zależy od pogody – jeżeli zbliża się deszcz, to pszczoły robią się agresywne, ponieważ nie mogą polecieć na pożytek. Tak samo, kiedy kończy się im jakiś pożytek, na kiedy ktoś skosił kwitnącą trawę. Ważna jest też pora roku. Na wiosnę pszczoła interesuje się pożytkiem, chce się rozwijać i nie interesuje się niczym innym. A jesienią, kiedy nagromadzi już pokarm, zaczyna wszystkiego bronić – tłumaczy tata Kamila.

Źródło

DSC_1171

DSC_1178

DSC_1205

W Warszawie, pod opieką Pszczelarium, znajduje się obecnie prawie 100 uli, natomiast łącznie pszczelich domków jest ponad 400! Rozmieszczone są one nie tylko w parkach i ogródkach ale także na dachach bloków.

DSC_1214

DSC_1223

Mapkę z ulami, którymi opiekuje się Kamil znajdziecie na jego stronie – o TUTAJ.

DSC_1232

DSC_1259

Słowo dla uspokojenia

Człowiek zabiera pszczołom miód, ale musi zadbać o nie by na zimę miały pokarm. Z tego powodu, po pierwsze, nie zabiera się im całego miodu; oraz, po drugie, podaje się cukrowy substytut, który pracowite owady przerabiają na pożywienie.

DSC_1264

DSC_1279

Polecam śledzić profil facebookowy Pszczelarium jeśli masz ochotę wziąć udział w miodobraniu lub warsztatach pszczelarskich, a także by wiedzieć kiedy dostępny w sprzedaży jest świeży miodek :)

DSC_1287

DSC_1326

DSC_1343

DSC_1355

Pasieki miejskie stoją na uboczu, lub w miejscach trudno dostępnych dla przypadkowych przechodniów. Dodatkowo oznaczone są tabliczkami z informacją o zakazie wstępu osobom nieupoważnionym. My, jako uczestnicy spotkania, otrzymaliśmy profesjonalną odzież ochronną – na własne ryzyko można było podejść do uli w cywilnym ubraniu.

DSC_1358

DSC_1366

DSC_1085

O Kamilu i jego żonie Agnieszce, która współtworzy zespół i jest prawą ręką pszczelarza, jeszcze mam nadzieję napisać, bo temat mnie zafascynował a w warszawskim miodzie się rozsmakowałam :)

DSC_1090