Obiektyw aparatu pozwala zobaczyć codzienne rzeczy w zupełnie nowym świetle. Od jakiegoś czasu młoda mówiła, że chciałaby aparat, żeby robić zdjęcia. Urodziny były najlepszą okazją, żeby sprezentować jej nieduży aparat kompaktowy. Dla jej małych rączek wybrałam starszą wersję Nikona Coolpix’a, którego póki co używa w trybie auto, ale ma on możliwość manualnych ustawień i robi zdjęcia w RAWach. Tylko co dalej? Jak sprawić, by fascynacja aparatem nie zgasła po tygodniu? Jak zachęcić dziecko do robienia zdjęć?
Mam kilka wskazówek, jak zachęcić młodego człowieka do wejścia w świat fotografii i sprawić, aby ta przygoda była dla niego przyjemna i została na długo.
Dostosuj sprzęt do wieku dziecka
Wybór odpowiedniego aparatu jest istotny. Dzieci mają nieduże łapeczki, więc lustrzanka, czy większy kompakt będzie niewygodny i może zniechęcić początkującego fotografa. Teoretycznie dla młodszych dzieci idealne wydają się być proste, odporne na uszkodzenia aparaty cyfrowe. Ja jednak kupując aparat dla córki wyszłam z założenia, że teraz będzie używała trybu auto, ale może za rok skusi się na tryby półautomatyczne. Jak trochę pozna czym jest przysłona lub czas naświetlania.
Na pierwsze fotograficzne łowy można dać dziecku telefon :) Początki fotografii to nauka kadrowania i obserwowania świata przez wizjer aparatu.
Podstawy obsługi aparatu
Coś co dla mnie nie było oczywiste, to zwrócenie uwagi na to jak córka trzyma aparat w trakcie robienia zdjęć. Zachowanie stabilnej postawy ciała, żeby zdjęcie nie było poruszone (obie ręce i łokcie przy ciele dla stabilności) wcale nie jest takie proste jak mi się wydawało. Mimo, że u nas w użyciu jest tryb automatyczny to warto wyjaśnić dziecku do czego służą inne przyciski. Warto również pokazać, jak korzystać z podstawowych funkcji aparatu, takich jak zoom czy włączanie i wyłączanie flasha.
Podstawowe zasady kompozycji
Proste zasady, takie jak mocne punkty czy zasada trójpodziału, będą świetnym wprowadzeniem do świata kompozycji zdjęć. Ważne jest, by dostosować wyjaśnienie do wieku dziecka i nie robić technicznego wykładu. U nas sprawdziło się pokazanie w praktyce, jaka jest różnica gdy w kadrze jest więcej nieba, a gdy przy takim samym ustawieniu tego nieba nie ma w ogóle. Niech młody fotograf/ fotografka zrobi zdjęcie z biedroneczką na środku kadru, a potem bardziej po lewej lub prawej stronie. Rozmawiając o wykonanych zdjęciach opowiedz o różnicach w sposobie kadrowania.
Zabawy fotograficzne
Żeby nie zgasić zapału, a wręcz go podsycać, warto wprowadzić element wyzwania. Coś co będzie motywować Twoje dziecko do sięgnięcia po aparat. U nas super sprawdziło się robienie zdjęć naszych ogródkowych tulipanów, żeby móc je wysłać babci. Często wracając z działki do domu jedziemy bocznymi drogami, dzięki temu mamy wiele okazji żeby zatrzymać się i zrobić zdjęcia.
Możesz też organizować tematyczne „polowania na zdjęcia”, podczas których będziecie razem szukać określonych obiektów do sfotografowania, jak np. wszystko, co zielone, różne kształty i kolory, szukanie owadów.
Chwal każdy wysiłek
Każde zdjęcie, które dziecko zrobi, jest warte uwagi. Zamiast krytyki, skup się na tym, co na zdjęciu jest dobre. Możesz delikatnie sugerować jak można by było zrobić kolejne zdjęcia jeszcze lepiej.
Daj przestrzeń na kreatywność
Zachęcaj do eksperymentowania z różnymi ustawieniami aparatu, kolorami i światłami. Niech dziecko próbuje różnych rzeczy, nawet jeśli to oznacza robienie „nietypowych” zdjęć. Bądź towarzyszem przy ogrywaniu świata fotografii. Pokazuj, że też uczysz się i eksperymentujesz z fotografią.
Razem oglądajcie zdjęcia innych fotografów, omawiajcie, co wam się w nich podoba, i inspirujcie się do próbowania nowych technik. Dzielcie się swoimi pracami z rodziną i przyjaciółmi – każde pozytywne słowo od bliskich będzie zachęcało do częstszego robienia zdjęć.
Bezpieczeństwo
Bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Dziecko potrafi skupić się na fotografowanym obiekcie tak bardzo, że nie zwraca uwagi na to co jest dookoła. Naucz dziecko, aby zawsze było świadome otoczenia podczas fotografowania, szczególnie na zewnątrz.