Jura Krakowsko – Częstochowska |
Przepisy obowiązujące na terenie Unii Europejskiej pozwalają na dość swobodne poruszanie się zwierząt. Ogólne przepisy obowiązujące w przypadku psów i kotów mówią, że zwierzę podróżujące po Europie musi legitymować się aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, posiadać chip lub tatuaż identyfikacyjny oraz zwierzęcy paszport.
W trakcie planowania wyjazdu z psem poza granice Polski należy zapoznać się z przepisami kraju do którego jedziecie oraz przez które będziecie przejeżdżać, jakie obowiązują u nich przepisy. Do niedawna m.in. Szwecja czy GB miały wymóg posiadania badania na przeciwciała wścieklizny. Od tego roku przepis ten został zniesiony w całej UE.
Jak wyrobić paszport?
Nic prostszego :) Wystarczy zapytać u swojego weterynarza czy ma możliwość wystawienia takiego dokumentu – nie znam gabinetu w którym nie wystawiają paszportów dla zwierząt. Trwa to 10 minut – żadnych większych formalności.
Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem www.vetpol.org.pl
Co potrzeba aby wystawić paszport?
Przede wszystkim pies musi posiadać mikroczip lub tatuaż – innymi słowy nr identyfikacyjny. Musi być odrobaczony, oraz posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie – najczęściej przy wyrabianiu paszportu szczepi się psa.
I to wszystko :)
Nad rzeką Świder |
Gdzie dowiadywać się o przepisy dotyczące podróży z psem na terenie UE?
Przepisy dotyczące przewozu zwierząt do danego kraju należy śledzić na bieżąco. Często prawo zmienia się jak w kalejdoskopie. Poszukując informacji w internecie natrafić możemy na zupełnie sprzeczne dane. Najbardziej aktualne informacje posiadają ambasady. Warto się z nimi kontaktować żeby dowiedzieć się nie tylko o to jakie dodatkowe dokumenty musicie posiadać (dla psa), ale także jak lokalni ludzie funkcjonują z psami, jakie są dokładne przepisy poruszania się z psem po mieście – czy można wchodzić do restauracji, jak z wejściami do parków itp.
Nad jeziorem Nyskim |
Jaki jest koszt wyrobienia paszportu?
Samo wyrobienie dokumentu to koszt raczej do 100 zł. Należy pamiętać o tym, że dochodzi koszt szczepienia na wściekliznę oraz czipowania psa (choć z tym warto wstrzelić się w akcję czipowania zwierząt finansowanym przez miasto w którym mieszkacie).
Sam paszport nie wystarczy…
W większości krajów jedynym wymaganym dokumentem jest zaświadczenie o zdrowiu zwierzęcia wystawiane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii (PIW). Świadectwo zdrowia wystawiane przez służby weterynaryjne jest ważne tylko 10 dni, dlatego też wszelkie formalności warto załatwiać w czasie nie dłuższym niż 3 dni przed wyjazdem. Jeśli zwierzę będzie wracało w ciągu 10 dni, powrót nastąpi na to samo świadectwo. Jeżeli jednak pobyt się przedłuży, podobne dokumenty należy załatwić po drugiej stronie granicy.
Pola Mokotowskie |
Jura Krakowsko – Częstochowska |
Co kraj to obyczaj:
W przypadku podróży na terytorium następujących krajów: GB,Irlandia, Finlandia, Malta – u psów dodatkowo obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Profilaktyka przeciwko tasiemcom powinna zostać przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do tych państw członkowskich.
Informacje o każdym kraju znajdziecie dokumencie „Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE”
Ja już jestem przygotowany do wyjazdu :) Ostatnie formalności będą załatwiane przed samym wyjazdem ;)