Dziecko, W czasie wolnym

Róża jerychońska – kwiat nie do zniszczenia

Róża jerychońska to fenomenalna roślina, która przystosowała się do życia w ekstremalnych, pustynnych, warunkach. Dzięki temu mogę nią ozdobić balkon, który latem jest szklarnią i wszystko co zielone po prostu umiera… tu nie ma obawy, że roślinka zwiędnie bo nie dostarczyłam jej wody ;)

W suchej formie wygląda jak brązowa, sucha, kulka. Po włożeniu jej do wody ożywa i staje się piękna i zielona.

Inne jej nazwy:

  • zmartwychwstanka
  • widliczka łuskowata

Pochodzenie

Różę jerychońską w naturze spotkać można w Ameryce Północnej i Południowej (Meksyk, Peru) oraz w Azji (Jordania), gdzie rośnie w gorącym i suchym, pustynnym klimacie.

W Europie pojawiła się w czasie pielgrzymek do Ziemi Świętej we wczesnym średniowieczu. Obecnie jako ciekawostka botaniczna znana jest niemal na całym świecie.

Uprawa w domowych warunkach?

Wysuszoną roślinę należy położyć do płaskiego, wypełnionego wodą naczynia i… to wszystko :)

Jeśli użyjecie ciepłej wody, róża szybciej się rozwinie. W zależności od literatury czas rozwinięcia to 1-2 dni, u nas rozwinęła się przez noc.

Roślina ta nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych – nie musimy jej nawozić ani przycinać, trzeba tylko uzupełniać jej wodę. Co jakiś czas warto obejrzeć korzenie róży jerychońskiej i usunąć te, które zaczynają gnić. Jeśli zdarzy się tak, że korzenie nadgniły, wtedy roślinę trzeba przesuszyć przez co najmniej 2 miesiące.

Róża jerychońska to roślina o niezwykłych zdolnościach regeneracyjnych i może przechodzić nieskończenie wiele cykli zasychania i ożywania. Jako botaniczną ciekawostka może być ciekawym prezentem, zwłaszcza dla ciekawego świata dziecka :)

Nie ma potwierdzenia informacji o cudownych właściwościach leczniczych i odmładzających róży jerychońskiej. Prawdą jest natomiast to, że oczyszcza powietrze z dymu papierosowego i innych zanieczyszczeń.