GENIALNE wydarzenie! Jeżeli gdziekolwiek i kiedykolwiek będziecie mogli uczestniczyć w takim evencie koniecznie skorzystajcie z okazji :)
Docelowo MakerSpace ma być miejscem zakotwiczonym na stałe (jeszcze poszukiwana jest odpowiednio duża przestrzeń). Idea jest bardzo prosta – lubisz majsterkować, programować, dłubać w drewnie/glinie/papierze/kamieniu/czymkolwiek? Przychodzisz i pracujesz w MakerSpace :) Po więcej info zapraszam na stronę całego przedsięwzięcia www.makerspace.pl.
6.12 czyli w samiusieńkie mikołajki odbył się pierwszy MakerDay Warszawa! Wohoooo :)
MakerDay to spotkanie wytwórców, pasjonatów elektroniki, stolarstwa, robotyki i upcyklingu, dla których wspólne konstruowanie jest świetną formą integracji społecznej, edukacji młodszych pokoleń i źródłem innowacyjności.
Danuta (foto powyżej) dzielnie pomagała i pilnowała jedzenia dla ekipy obsługującej wydarzenie :)
300 metrowa powierzchnia siedziby Fundacji Sektor Czwarty na Powiślu pomieściła 10 stanowisk, przez które przewinęło się ponad dwieście osób! Było majstekowanie, granie, programowanie, piłowanie, drukowanie, klejenie, lutowanie, rękodzieło i owoce.
Jednym z najpopularniejszych lokacji, zwłaszcza dla najmłodszych, było stanowisko z graniem na owocach :)
Na początku dość nieśmiało, ale po kilku chwilach całkiem spora grupka dorosłych i dzieci budowało maszynę Goldberga:
Goście niezależnie od wieku mieli wiele radości z tworzenia swoich personalizowanych kul śniegowych <3
Były bałwanki, choinki, mikołaje, drzewka … tona plasteliny i jeszcze więcej brokatu. Wszystko i wszyscy migotali i błyszczeli :)
Młodsi mejkersi mogli uczyć się programowania w Scratch’u
Pod nadzorem i z pomocą dorosłych dzieciaki miały okazję wyciąć ozdoby świąteczne za pomocą wyrzynarki strunowej (tutaj używane było drewno):
oraz prostszej konstrukcji: rozgrzanej struny (fantastycznie tnie styropian):
Duże dzieci kryjące się w zakamarkach dorosłych krążących po MakerDayu mogły wyżyć się również przy programowaniu robotów LoFi:
dla dorosłych (mniej lub bardziej) była możliwość zapoznania się z komputerem wielkości znaczka pocztowego!
W układzie o wymiarach 35.5 x 25 x 3.9 mm zamknięto dwurdzeniowy procesor Intel Atom. Moduł ma również 1 GB pamięci RAM oraz 4 GB przestrzeni na dane, obsługuje łączność Wi-Fi oraz Bluetooth.
Dużą popularnością cieszyły się stanowiska, na których każdy mógł zrobić dla siebie biżuterię :) Kolczyki z elementów zegarka czy też skórzana bransoleta prawie jak u Wikinga!
Świetne stanowisko było z drukarką 3D, możliwości tej maszyny są nieograniczone!
W czasie MakerDay zużyliśmy wspólnie kilkanaście metrów kwadratowych sklejki, kilka metrów bieżących filamentu do drukarki 3D, półtora metra kwadratowego skóry „licówki” i kilka metrów kwadratowych styropianu. Z tych surowców powstały świetne ozdoby, biżuteria, zabawki i prezenty świąteczne.