W czasie wolnym, warto wiedzieć, z życia lasu

Oznaki wiosny w lesie

Nadszedł czas, kiedy lasy budzą się do życia po długiej i zimowej drzemce. Czasami gdy aura nie jest sprzyjająca ciężko dostrzec oznaki wiosny w lesie.

Wiosną lasy budzą wyjątkowy zachwyt. Burza kolorów, mnogość dzikich kwiatów, takich jak pierwiosnek, glistnik pospolity, konwalie i dzwonki. Mnóstwo soczystej zieleni przecinanej tańczącymi motylami i wszechobecne ptasie trele.

Pierwsze wiosenne rośliny w lesie

Na początku przedwiośnia lasy liściaste i mieszane niemal w całej Europie ozdabiają zawilce. Są to jedne z najwcześniej pojawiających się kwiatów, które tworzą oszałamiający biały dywan i dodają niesamowitej magii.

Późną wiosną, gdy zawilce już przekwitną, inne kwiaty wiodą prym w leśnym runie. Są to słodko pachnące kwiaty konwalii w kształcie dzwonu opadające z delikatnych łodyg.

Pąki drzew pozostają uśpione przez całą zimę, ale wiosenne światło słoneczne powoduje „pękanie pąków”. Proces ten zależy od wielu czynników, takich jak temperatura, wilgotność i długość dnia, które stymulują rozwój i proces pękania.

W pąkach roślin znajdują się już gotowe do rozwoju liście, kwiaty lub pędy, są chronione przez łuski, które utrzymują je w stanie zimowego uśpienia. Gdy temperatury zaczynają rosnąć  rośliny zaczynają wytwarzać hormony, które pobudzają rozwój pąków i prowadzą do zwiększenia w nich wody i soli mineralnych.

Przebijające się liście zawierają zielony pigment zwany chlorofilem. Ten zielony barwnik występujący w roślinach jest kluczowym elementem fotosyntezy, ponieważ absorbując energię światła słonecznego, przekazuje ją do innych cząsteczek, takich jak molekuły wody, które są wykorzystywane w procesie fotosyntezy. W ten sposób chlorofil działa jak fotoreceptor, czyli narzędzie, które przetwarza światło słoneczne na energię chemiczną wykorzystywaną przez rośliny do produkcji cukrów i innych związków organicznych, które „żywią” drzewo.

Wiosenne zwierzęta

Z zimowego letargu budzą się zimujące ptaki, lasy rozbrzmiewają ich niesamowitym śpiewem. Wiosną zaczynają swoją aktywność m.in. kosy, kowaliki czy słowiki. Słychać klangor powracających żurawi, a na zieleniących się łąkach dostrzec można głodne boćki.

Wraz z wzrostem temperatury i wydłużeniem dnia, wiele gatunków owadów zaczyna się budzić z zimowego snu lub przepoczwarczenia.

To czas, gdy pszczoły i trzmiele zaczynają poszukiwania nektaru i pyłku, by zbudować swoje gniazda i zacząć produkcję miodu.

Wiele gatunków motyli przepoczwarcza się zimą i wiosną wylatują na powierzchnię. Motyle, na które warto zwrócić uwagę wiosną, to rusałka pawik, rusałka admirał, latolistek cytrynek czy modraszek.

This slideshow requires JavaScript.

Wejdź w las, usiądź na polanie, poczuj mech, zapach igliwia. Oprzyj się o drzewo, zamknij oczy i poczuł szorstkość kory za plecami.

Wsłuchaj się w magię ptasich pieśni, poczuj ciepło promieni słońca w mroźny poranek. Poczuj wiosnę!