#zlamatkatrip, Gdzie na spacer, Pieskie życie, podróże, psolubne miejsca, Śląsk, warto wiedzieć, wędrówki

Pies kulturalny w Katowicach

Podczas trasy #zlamatkatrip pokazałem Wam m.in. gliwicką radiostację, katowicki spodek, czy piękny park w Rudach.

Tym razem wracamy do Katowic, pokażę Wam dwa miejsca, które koniecznie należy odwiedzić będąc w okolicy. Zapnijcie pasy!

IMG_7373

Galeria Szyb Wilson

Tutaj podjechaliśmy naprawdę nie licząc na to, że pozwolą mi wejść do środka. Jednak z racji tego, że  Szyb Wilson był nam po drodze to pani postanowiła zapytać.

Duża przestrzeń loftowa, z pogłosem takim, że można prawie to nazwać echem… wchodzimy. Na wprost wejścia przy stole z pamiątkami siedzi młoda dziewczyna:

– dzień dobry, można tu wejść z psem?
– no ja nie wiem … a nie może go pani uwiązać na zewnątrz?
– jakbym chciała psa uwiązać, to bym go ze sobą nie brała … hmmm… a ktoś decyzyjny to jest w biurze?
Młoda dziewczyna zmieszana wskazała palcem drzwi sekretariatu.
(puk puk)
– dzień dobry, bo ja chciałam z pieskiem wejść na teren Galerii… no i bloga piszę i chciałam żeby Szyb Wilson jako psolubne miejsce wpisać ...
… grrrrrwrrrrwrrrrgrrrr – w tym momencie Fado wykazał się całą swoją nonszalancją i przywitał się po swojemu … dobrze, że miałam krótką smycz :)

Jednak pani w sekretariacie, z uśmiechem przyglądając się Fadziastemu, radośnie poinformowała, że oni lubią pieski, oraz, że do Szybu można z ogoniastymi :)

IMG_7347

Rys historyczny

zaczerpnięty ze strony szybwilson.org

Szyb Wilson znajduje się w Katowicach, na granicy trzech dzielnic: Nikiszowca, Janowa oraz Szopienic. Budynki zostały zaprojektowane przez kuzynów Emila i Georga Zillmannów, a początkowo nazywały się „Richthofen” i „Hulda”. W 1935 r. zostały przemianowane na „Wilson”, od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych.  Po wojnie teren należał do Kopalni Wieczorek.

IMG_7353

Galeria Szyb Wilson znajduje się tuż przed osiedlem Nikiszowiec na ulicy Oswobodzenia 1.

Od 2001 roku jest to galeria sztuki współczesnej. Sam budynek to była cechownia i łaźnia szybów Wilson kopalni „Wieczorek”, którego historia sięga 1826 roku.

IMG_7367

Twórcami galerii są Monika Paca i Johann Bros. Miejsce to ma na celu nie tylko rewitalizację społecznej dzielnicy, ale także promocję młodych, zaangażowanych twórców oraz prezentację polskiej i światowej sztuki współczesnej. W galerii oprócz wystaw sztuki, festiwali odbywają się koncerty, spektakle teatralne, warsztaty artystyczne i konferencje. Jest miejscem spotkań i poszerzania dyskursu publicznego.

„To, co zabrał przemysł, kultura musi odzyskać” – takim hasłem okrzyknięty został podstawowy cel założenia galerii sztuki współczesnej w szybie pokopalnianym.

IMG_7370

Galeria Szyb Wilson jest największą polską prywatną galerią sztuki, jej powierzchnia wystawiennicza liczy blisko 2500 m². Wstęp do Galerii jest całkowicie darmowy!

IMG_7366