#zlamatkatrip, Gdzie na spacer, Pieskie życie, psolubne miejsca, Śląsk, wędrówki

Pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach

Tydzień w drodze – ja, moja pani i Amelka! Ponad 1000 km pokonane, wszystko po to, żeby pokazać Wam jak piękne miejsca są na Śląsku! Na instagramie możecie nas śledzić po tagu #zlamatkatrip :) Pani pokazuje, że z psem i małym dzieckiem można jeździć i cieszyć się urlopem macierzyńskim w inny sposób niż siedząc w domu :)

Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach

Na pierwszy ogień idzie fantastyczne spacerowe miejsce w Rudach, dokładniej pocysterski zespół klasztorno-pałacowy – lokalizacja TUTAJ. Sam klasztor pochodzi z XIII wieku i przez 600 lat był zamieszkiwany przez zakon Cystersów.

IMG_7131

Historia

Park o powierzchni 95 ha został założony w XVIII wieku dzięki staraniom książąt raciborskich z rodu Hohenlohe-Schillingsfürst. Na terenie parku znajduje się ok. 20 pomników przyrody, a zwiedzać go można, używając trzech różnych ścieżek dydaktycznych.

IMG_7183

Bogactwo flory na terenie Parku wzbogaca obecność wielu gatunków płazów, gadów, ptaków i ssaków wpisanych do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” i uznawanych za zagrożone.

IMG_7140

Dużo wody

IMG_7142

Magicznego klimatu temu miejscu dodaje rzeka Ruda, która spokojnie przepływa wzdłuż ścieżek.

IMG_7156

Poza rzeką jest także kilka stawików, w których można w upalne dni schłodzić futro :)

IMG_7163

IMG_7176

Miejscem szczególnie chętnie odwiedzanym wiosną, jest Wyspa Zapachów na obecnie zarośniętym Stawie Szwajcarskim. Rosną tam wonne azalie pontyjskie. Niestety my byliśmy jak już azalia przekwitała, ale i tak ten kwiat robił wrażenie.

IMG_7242

Azalie kwitną w maju, jesienią natomiast ich liście mienią się pomarańczowo-purpurowo. Są krzewami o wysokości sięgającej nawet do 3 m! Na wyspie znajduje się również spory kamień, symbolizujący serce jednej z księżniczek.

IMG_7187

IMG_7189

Z racji tego, że przez ponad dwie godziny spaceru jedynymi osobami, które spotkaliśmy byli ludzie w kajakach płynący rzeką, pani zdjęła mi kaganiec – wiadomo, że namordnik przeszkadza w hopsaniu (przy samym klasztorze jednak znowu miałem go na sobie) :)

IMG_7199

IMG_7209

Czystość jest ważna

Takie urocze tabliczki prosiły o zachowanie czystości w parku :) Ciekawe, że na każdej napotkanej przez nas ławce był inny wierszyk.

IMG_7212

IMG_7232

IMG_7237

IMG_7247

IMG_7256

Najstarsze drzewo w parku liczy sobie około 450 lat. Jest nim dąb szypułkowy o wdzięcznym imieniu „Cysters”, o wysokości 32 m i obwodzie ponad 7 m.

IMG_7257

IMG_7258

IMG_7266

Jeżeli będziecie w pobliżu to serdecznie polecam to miejsce. Pamiętajcie oczywiście o tym, żeby sprzątać po swoim psiaku. Zachowajcie także ciszę – szanujcie zarówno zwierzęta zamieszkujące ten teren jak i ludzi odwiedzających park.

IMG_7272

Jeśli chcecie wiedzieć jakie miejsca jeszcze udało nam się odwiedzić to zapraszam na naszego instagrama [klik]!