Pomoc, warto wiedzieć

Walentynkowy wilk

wilk+2

Wilk – zwierze stadne, drapieżnik o skłonnościach terytorianych. W Polsce najwięcej wilków żyje w województwach: podkarpackim, małopolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim. Największą ostoją wilków są Karpaty i Pogórze Karpackie (194–214 osobników), następnie Roztocze (72–93 osobniki) oraz puszcze północno-wschodniej Polski (172–211 wilków) – dane z wikipedii. Szacuje się, że w całym naszym kraju jest zaledwie 850 tych pięknych zwierząt.

Widzicie te liczby? Wilków w Polsce są pojedyncze ilości, a to przede wszystkim przez to że człowiek niszczy ich naturalne środowisko.

IMG_5286

Są badania udowadniające, że psy pochodzą od wilków (inne mówią o tym, że pochodzimy od szakali). Pani idąc tym tropem chciała pokazać jaki ze mnie wilk … ale zrezygnowała z tego pomysłu komentując, że jakby mi badania DNA zrobić to jednak bliżej by mi było do foki … także tego :)

IMG_5367

Jakbym nie wyglądał, to jednak pieseł ze mnie jest niezaprzeczalnie! A z daleka to nawet potrafię wyglądać prawie dostojnie :)

IMG_5287

Co nas, psy domowe, łączy z wilkami? Zaskakująco wiele:

1. pies i wilk dwa bratanki – i my i nasi dzicy kuzyni jesteśmy zwierzętami stadnymi. Wataha składa się zazwyczaj z kilku osobników, 6-8 sztuk (przy czym np na Alasce są stada liczące nawet 20 osobników). Można to w zasadzie przełożyć na moje domowe stadko: moje człowieki, ja i koty i już jest nas piątka, a patrząc na brzuch pani to lada moment będzie mała człowieka razem z nami.

2. władza alfa – stadem dowodzi para alfa: basior i wadera (tylko oni mają prawo się rozmnażać) – a ja mam swoich człowieków, i pomimo iż czasami bywam niezależny, to jednak wszystkie życiowe decyzje podejmowane są przez moich człowieków.

ps. nawet to z tym rozmnażaniem się zgadza ;)

IMG_5315

3. hierarchia musi być  – każdy wilk w stadzie ma ściśle określone miejsce, wyznaczające m.in. kolejność jedzenia zdobyczy. Zdradzę Wam, że jak tak teraz sobie pomyślałem, to jestem w naszej domowej hierarchii wyżej niż mruczydła, bo dużo lepsze kąski dostaję. Poza hierarchią znajdują się młode, którymi opiekuje się cała wataha – ooo i u człowieków też tak jest :) #lubiędzieci

4. język gestów i dźwięków  – tu muszę przyznać, że ja jestem miszczu jeżeli chodzi o zasobność mimiki i wydawanych dźwięków. A u wilków wygląda to tak:

 • Dominacja – dominujący wilk stoi na sztywnych nogach. Ogon jest wyprostowany i uniesiony. Uszy postawione, sierść nieco nastroszona. Często patrzy prosto w oczy innym wilkom lub wspina się na nie.
 • Poddaństwo (aktywne) – całe ciało „obniżone”, wygięte w łuk, wargi i uszy opuszczone, poddany wilk liże pysk dominanta szybkimi ruchami języka, z opuszczonym zadem. Ogon położony nisko, często podwinięty między tylne łapy.
 • Poddaństwo (pasywne) – wilk kładzie się na grzbiecie odsłaniając delikatny brzuch i gardło. Łapy skierowane do ciała. Zwierzę często skomle.
 • Złość – uszy postawione, futro zjeżone. Uniesione wargi ukazują zęby. Grzbiet może być wygięty, zwierzę warczy.
 • Strach – uszy przylegają do głowy, ogon między nogami. Wilk kuli się. Może skomleć lub szczekać.
 • Obrona – ciało przy ziemi, uszy położone.
 • Atak – futro zjeżone. Wilk warczy i przykuca.
 • Zrelaksowanie – uszy położone, wilk wypoczywa leżąc na brzuchu lub boku. Może machać ogonem.
 • Napięcie – ogon nieruchomy, położony, wilk może przykucnąć.
 • Zadowolenie – energiczne machanie ogonem, język może zwisać z pyska.
 • Polowanie – wilk jest spięty, ale jego ogon prosty, w jednej linii z ciałem.
 • Zabawa – machanie ogonem, wilk jest ruchliwy, skacze, biega. Często opuszcza przednią część ciała na sztywnych łapach.

 

IMG_5330

5. gdzie go można spotkać – występuje w lasach, na równinach, pustyniach, w terenach górskich i bagiennych.

6. jedzenie – jest drapieżnikiem i do swojego życia potrzebuje średnio ok. 1,3 kg mięsa (wraz z kośćmi i skórą) dziennie. W naturze żywi się drobnymi zwierzętami np. gryzonie, zające, borsuki, ptaki, bezkręgowce, ale także – o ile warunki i liczebność stada na to pozwala – dużymi zwierzętami kopytnymi. Najczęściej poluje na jelenie, sarny, dziki i łosie. W normalnych warunkach duży wilk z ras północnych może zjeść jednorazowo do 10 kg, jednak jest to zwykle związane z wcześniejszą, kilkudniową głodówką. Uzupełnieniem jego diety są owoce i runo leśne. System pokarmowy tych drapieżników jest dopasowany do diety mięsnej i różni się od tego, który mają psy domowe (nieco krótszy przewód pokarmowy, wyższa kwasowość, wyższa efektywność trawienia).

IMG_5340

Dlaczego piszę dzisiaj tyle o wilkach? Do tego w temacie jest o walentynkach (temu mam czerwone wdzianko)? Już Wam tłumaczę :)

Jak napisałem na początku, wilków w naszym kraju jest coraz mniej, ale może się to zmienić. Mało tego, to właśnie każdy z Was może pomóc moim dziko żyjącym kuzynom! Z okazji walentynek każdy może adoptować wirtualnie wilka na stronie WWF.pl/wilk – lepszej walentynki dla zwierzolubnego partnera/partnerki nie można wymyślić! <3

IMG_5360

Jak WWF pomaga wilkom? (info ze strony wwf.pl)

 1. Przekazują hodowcom zestawy pastuchów elektrycznych zasilanych bateriami słonecznymi, które skutecznie zniechęcają wilki do polowania na zwierzęta hodowlane.
 2. Prowadzą szkolenia dla hodowców i rolników w zakresie zabezpieczania zwierząt hodowlanych przed atakami wilków.
 3. Organizują doroczną akcję edukacyjną na rzecz wilka pod hasłem „Zawyj dla wilka!”. Aby poprawić społeczne nastawienie do wilka, wydaliśmy książkę „Wilk Ambaras” i nagrali płytę CD z „Bajkami o dobrym wilku”, czytanymi przez znanych Polaków.
 4. Wspierają monitoring wilka w Polsce. W 2011 roku sfinansowali zimowe tropienia wilków w dwóch największych kompleksach leśnych na Mazurach, a w 2013 roku na Mazurach i Podlasiu. Dzięki temu, wiemy jaka jest sytuacja wilków i że wciąż potrzebują naszej pomocy.

IMG_5371