Fotografia, warto wiedzieć, z życia lasu, Zapiski fotografa

Co to jest babie lato?

Kiedy natura zaczyna stroić się w złote barwy, jako dodatki zakłada srebrne korale z porannej rosy, a nasze głowy przyozdabia babim latem, wtedy wiedz, że zbliża się do nas Pani Jesień.

This slideshow requires JavaScript.

Czym jest babie lato?

Ja nazwę tą znam z dzieciństwa. Moja babcia nazywała tak pojedyncze nitki pajęczyny unoszące się w powietrzu. Pamiętam jak biegając, czy spacerując po łąkach (a czasami także na osiedlu) niewidoczne nitki przyklejały się do twarzy.

Zgodnie z definicją PWN nici babiego lata snują głównie młode pająki obu płci, a rozprzestrzeniane są przez wiatr.

Zdarza się, że pająki, które uprzędły te nici podróżują na nich na całkiem spore odległości. Czaisz, że taki mały pajączek może przelecieć dystans nawet kilkuset kilometrów? Sama nić potrafi wzlecieć fruwać nawet 1500 metrów nad ziemią! Nieźle co?

Takie wędrówki najczęstsze są w okresie od maja do października.

Kiedy babie lato występuje?

Babie lato można zaobserwować w ciepłe jesienne dni. Drobne pajęcze nici błyszczą wtedy na tle słońca.

Jest to nazwa konkretnego okresu w przyrodzie, który przypada najczęściej na drugą połowę września. Niestety temperatury i pory roku zmieniają się na naszych oczach, przez co wiele zjawisk meteorologicznych może pojawiać się z kilkutygodniowym przesunięciem.

This slideshow requires JavaScript.

Skąd nazwa „Babie lato”?

W językach słowiańskich określenie „stary dziad” lub „stara baba” to określenie starych osób. Tak więc „babie lato” to nic innego jak stare lato. Na wiosnę mamy, nie tak bardzo już popularne, określenie Nowego Latka.

Nasi przodkowie uosabiali lato jako kobietę, Matkę Ziemię, Mokoszę. To właśnie w tym okresie ziemia wydaje najwięcej owoców. Za to zima jest uosobieniem mężczyzny, stąd mówi się że zima jest sroga.

Obecnie określenie baba i dziad mają negatywny wydźwięk. Nie zawsze jednak tak było. Spójrz na nazwy pięknych miejsc, takich choćby jak Puszcza Babia czy Babie Góry.

Jeśli jeszcze nie byłeś przekonany by wstać z kurami i zasuwać w dzicz na wschód słońca to może tymi zdjęciami udało mi się Ciebie przekonać? :)