W czasie wolnym, warto wiedzieć, z życia lasu

Dlaczego drzewa budzą się wiosną?

Drzewa pełne małych zielonych pąków to jedna z cudownych oznak wiosny. Zastanawiasz się czasami, dlaczego akurat wiosną drzewa się budzą „do życia”?

Kiedy rosną młode liście?

Nowy wzrost liści, który obserwujemy każdego roku na wiosnę, jest wynikiem złożonego programu zmian w drzewie. Można by pomyśleć, że cała akcja odbędzie się wiosną, ale jeśli przyjrzysz się uważnie gałązkom jesienią i zimą, zobaczysz, że mają już małe pąki liściowe! Te pąki powstają pod koniec lata, kiedy mają energię do wzrostu, zanim dni staną się chłodniejsze i krótsze. Pąki są uśpione przez zimę i czekają na nadejście wiosny.

Drzewa też mają hormony!

Wraz ze zmianą pór roku i nadchodzącym ciepłem wiosny pąki pęcznieją. Hormony w każdym pąku, takie jak cytokinina i auksyna, odgrywają kluczową rolę w pękaniu pąków, wpływają one na wzrost i zachęcając komórki do podziału. Dzięki tym drobnym zmianą zachodzącym w pąkach możemy obserwować jak zielenią się nasze lasy :)

Po co drzewu liście?

Nowe wiosenne liście budzą się do życia, aby pomóc drzewom złapać jak najwięcej światła słonecznego podczas długich letnich dni. Drzewa ścigają się z czasem, aby rozwinąć liście przed nadejściem lata.

Liście wykorzystują światło słoneczne, wodę i dwutlenek węgla, aby zamienić się w cukry, które odżywiają drzewo, gdy rośnie, oraz w tlen, którym oddychamy. Proces ten nazywa się fotosyntezą.

Czas jest wszystkim

Pierwsze liście zaczynają „wychodzić” z pąków między marcem a kwietniem każdego roku. Czas pękania pąków może być różny w zależności od pogody i klimatu. Duże wahania temperatur mogą uszkodzić pąki. Ciepła zima może sprawić, że drzewo wyjdzie ze stanu uśpienia i pąki mogą przebić się zbyt wcześnie, a podczas wiosennych przymrozków delikatne młode listki zmarzną.

Dołączają też drzewa iglaste

Pąki tworzą nie tylko drzewa liściaste, ale także większość drzew iglastych!

W rzeczywistości jednym z pierwszych drzew, które zmieniają kolor na zielony, jest modrzew dahurski – to rzadko spotykane drzewo z północno-wschodniej Eurazji wypuszcza liście w styczniu przy łagodniejszej angielskiej pogodzie.