Dziecko, W czasie wolnym, z życia lasu

Dziecię w lesie – co robić w lesie z dzieckiem

Dużo czasu spędzamy spacerując po lasach lub na naszej leśnej działce. Nasza córka relacji społecznych uczy się w przedszkolu (a już niedługo w szkole), w domu ma dostęp do technologii (tablet, telefon), a podczas wypadów w las poznaje meandry natury.

Wiem, że obecnie mamy środek wakacji (lata), ale zacznijmy od mniej urodziwego miesiąca w roku.

Dla niektórych marzec to koniec zimy i początek wiosny.

W naszej szerokości geograficznej ta wiosna jest czasami tylko kalendarzowa, bo były lata (na przykład w tym roku), kiedy padał śnieg w kwietniu. Natura jednak nie patrzy na daty i rośliny zaczynają przerywać stan uśpienia mniej więcej w marcu.

Marcowe szaleństwa

Podobno nie ma złej pogody, są tylko źle dobrane ubrania. Coś w tym jest, bo jeśli wiatr nie próbuje urwać głowy, to każdy weekend staramy się spędzać w lesie.

Co fajnego można robić z kilkulatką wśród drzew?

Zabawa i nauka z naturą

  1. Puszczanie latawca na polanie – żeby było zabawniej, można go zrobić samemu :)
  2. Przygotować materiał do zbudowania gniazda dla ptaków. My wyczesujemy nasze psiaki na działce i zostawiamy je w jednym miejscu, tak, żeby ptaszki mogły z nimi wyłożyć swoje gniazda. Zostawić można też wełnę, krótkie kawałki przędzy – ważne, by pozostawione materiały były naturalne. Taki „budulec” można zatknąć między gałęziami lub przy płocie, leżąc na ziemi może zgnić.
  3. Obejrzyj wschód słońca – to coś cudownego, choć bardzo ciężko na niego wstać, zwłaszcza jak ma się kilka lat i łóżko działa jak magnes
  4. Jeśli masz możliwość użyj stetoskopu by posłuchać co piszczy w drzewie – zadziwiające jest, jak wiele dźwięków można usłyszeć
  5. Zacznij prowadzić zielnik, to jest nie tylko świetna zabawa manualna, ale i nauka cierpliwości oraz odkrywanie nowych gatunków roślin
  6. Stwórz swoją kolekcję kamieni – w naszym domu mamy chyba już kilka skrzynek takich skarbów
  7. Stwórz listę zwierząt, które chcesz spotkać podczas spaceru w lesie, przy okazji możesz poszukać w necie informacji o ich miejscach bytowania, to nie tylko poszerzanie swojej wiedzy, ale również zwiększenie szansy na spotkanie z leśnym mieszkańcem
  8. Wsłuchaj się w śpiew ptaków i spróbuj nazwać ich gatunki – jeśli z ornitologią Ci nie po drodze (jak mi) to koniecznie zainstaluj sobie apliakcję Bird Net (dla Androida LINK tutaj)
  9. Zbuduj swój leśny szałas! Kozacka zabawa dla dzieci i rodziców. Po zakończonej budowie, można zrobić sobie piknik :)
  10. Wyjdź na zewnątrz i opisz to co czujesz, lub co widzisz

Takich pomysłów na zabawy mogłabym wymyślać jeszcze więcej. W sumie robię to, gdy córka podczas spaceru zaczyna się nudzić.

Historie naturą pisane

Często spacerując z Amelką po lasach opowiadam jej o tym jak żyją zwierzęta w lasach. Szukamy ich śladów i snujemy domysły, czego szukały, lub kogo spotkały. Młoda zbiera kamyczki i patyczki – ale tylko te gałązki, w których korniki zostawiły swoje artystyczne korytarze.

Super zabawą jest też zostawianie po sobie „śladów”, np. ułożenie na ścieżce wzorku z gałązek. Podczas kolejnego spaceru w to samo miejsce szukamy naszych „tropów” – to kapitalna motywacja dla małego piechura.

Ze znalezionych listków i gałązek można tworzyć przepiękne obrazy.

Gdy jest zbyt ciepło

W środku lata trzeba szczególnie uważać aby nie „załapać się” na udar cieplny, lub odwodnienie. Ale jeśli trafisz na źródło wody (strumyk, sadzawkę, większą kałużę), możesz pokazać dziecku czym jest ekosystem. Pokazać różnicę między nasłonecznioną łąką, zacienionym lasem, a brzegiem jeziora.

Woda to świetne miejsce do zabawy (każdy rodzic doskonale o tym wie), a latem ubrania schną błyskawicznie :)

Kilka kubeczków, garść piasku, trochę wody, liść mlecza, kwiat koniczyny, patyk do wymieszania i mamy niepowtarzalną miksturę na wszystko – doskonałe zajęcie dla dziecka i chwila spokoju dla rodzica :)

Mistrzynią takich zabaw na świeżym powietrzu jest Asia która prowadzi bloga matkatylkojedna.pl

 

Udanych wakacji!