Dziecko, W czasie wolnym

Kreatywne zabawy dla dzieci

Ten dziwny i ciężki czas, kiedy wszyscy musimy siedzieć w domach liczymy już nie w dniach, a w tygodniach. Na szczęście my mamy dużo pracy, więc nudy nie ma, a i budżet domowy nie będzie uszczuplony. Ilość pracy jednak stanowi przeszkodę w zabawach z Chomiczkiem. Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu jest dokładnie zaplanowany. Każda aktywność ma swoją porę i są ciocie, które nad wszystkim czuwają.

Z tego miejsca serdecznie dziękuję ciociom za ich zaangażowanie, zwłaszcza teraz podczas kwarantanny <3 Jesteście cudowne!

Wracając jednak do codzienności, smażenie naleśników podczas telekonferencji, czy wybieranie koloru koralików na ozdoby w trakcie rozmów z klientem nie jest łatwe. Choć chyba już nikogo nie dziwią dźwięki domowego rozgardiaszu po drugiej stronie słuchawki.

Pomysły na kreatywną zabawę

No to lecimy z naszymi pomysłami (kolejność całkowicie przypadkowa).

Malowanie obrazów

No to zdecydowanie jest jedno z ulubionych zajęć naszej małej artystki. A od kiedy mamy sztalugę i podobrazia to szaleństwu nie ma końca.

Oczywiście malować można też na kartkach na podłodze, ale dodatkowe malarskie akcesoria podnoszą rangę tej czynności :) Farby, których ostatnio używaliśmy to farby olejne – chyba najtrudniejsze do zmycie (nawet akrylowe lepiej się zmywają). No ale powaga sytuacji wymagała szczególnych środków.

Witraże

Gdy już ściany zostaną obwieszone obrazami możecie przejść do ozdabiania okien. Farbki witrażowe to nasza kolejna propozycja. Kontur najlepiej żeby wykonał rodzic, ale już wypełnienie kolorem… hulaj dusza :)

Warto pamiętać, aby na zimę odkleić te małe dzieła sztuki, bo później staja się integralną częścią szyby :P

Własna książeczka

To jest bajer przyniesiony z przedszkola. Zrobienie własnej książeczki pełnej kolorowych rysunków związanych tasiemką. Poza czasem spędzonym na tworzeniu stron z obrazkami później możesz wysłuchać przeróżnych historii opowiadanych przez Twą latorośl.

Skarpetkowy zwierz

Jak pisałam na początku, ciocie z przedszkola dbają o to, by nudy nie było. Dostarczyły nam produkty na wykonanie skarpetkowej myszy :)

Wsparcie dorosłego jest tutaj konieczne, zwłaszcza, że niektóre elementy wymagają użycia igły i nitki, lub kleju na gorąco. Chomiczek dzielnie operowała igłą i przyszyła wszystkie elementy myszki (z moją niewielką pomocą).

Akcesoria:

  • skarpetka
  • wata do wypełnienia myszy
  • kawałki filcu na uszka
  • druciki kreatywne (na wąsy i gon)
  • lub sznurek/wstążeczka
  • guzik na nosek

Do dzieła :)

This slideshow requires JavaScript.

Obrazki z wodnych koralików

Urodzinowy prezent, który okazał się hitem w naszym domu :)

Zestaw koralików, który po ułożeniu spryskuje się wodą i po wyschnięciu koraliki się sklejają i tworzą piękny obrazek (są szablony i specjalne płytki do układania).

Czadowa zabawa wymagająca precyzji i ostrożności – a u 5cio latki to spore wyzwanie. Dodatkowo nauka cierpliwości, bo przecież koraliki muszą schnąć ok 30 minut :D

Efekty są świetne! Po trzecim obrazku robionym według szablonu Chomiczek zaczęła szaleć kreatywnie i wymyślać swoje zestawy kolorystyczne.

Układanie puzzli

Coś dla rozruszania głowy i jednocześnie zajęcie na długie godziny. Ofc to co widzisz na zdjęciu, to były moje puzzle, ale Chomiczek dzielnie mi pomagała układać. I tu również ćwiczymy cierpliwość i dokładność, a także spostrzegawczość :)

Palcem po mapie

Uwielbiamy wojaże, Chomiczek lubi poznawać nowe miejsca, a teraz kiedy nie można jeździć, to o nich słuchać. „Jeżdżąc palcem po mapie” pobudzamy jej ciekawość świata i chęć do podróży, a dodatkowo może coś w makówce zostanie z lokalizacji miast i krajów :D

Wspólne gotowanie

To jest czad! Ale tu nie można krasnala zostawić samego – za duże ryzyko ropierdziuchy ;)

Pierwszy kontakt z surowym ciastem, rozbijanie jajek i chrupiąca jajecznica <3 Kapitalny sposób, żeby zachęcić dziecko do poznawania nowych smaków i jedzenia nowych rzeczy. W końcu jak samemu się zrobi to zawsze lepiej smakuje.