#ChomikOdkrywca, Warszawa

Legendy – Złota Kaczka

Kraj nasz dość mocno związany jest z legendami i bajaniami, część (jeśli nie wszystkie) z historii zatraciła swój pierwotny sznyt stając się wyłącznie bajkami dla dzieci – wystarczy poczytać jak wiele różnych jest wersji legendy o Warszawskiej Syrence.

Tym razem wybraliśmy się na spacer na ul. Tamka w Warszawie, gdzie w jednej z miejskich fontann „zadomowiła” się Złota Kaczka!

Zamek Ostrogoskich

Zamek ten, a właściwie pałac, od 1955 roku jest siedzibą Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego zbiory liczą ponad 7000 eksponatów związanych z kompozytorem.

Z miejscem tym związana jest legenda o księżniczce zaklętej w złotą kaczkę.

Dwie wersje legendy

Jedna wersja mówi o szewczyku ze Starego Miasta, który zakradł się o północy do podziemi pałacu w poszukiwaniu ukrytych tam skarbów. Po długiej wędrówce przez kręte korytarze dotarł do sadzawki, po której pływała złota kaczka. Kaczka przemówiła ludzkim głosem, wskazując kamień, pod którym leżało sto dukatów. Jeżeli uda się szewczykowi w ciągu jednej doby przehulać je co do grosza, posiądzie nie tylko ogromne skarby, ale także rękę księżniczki przemienionej w złotą kaczkę przez czarnoksiężnika. Pobiegł szewczyk do miasta, bawił całą dobę, odwiedził wszystkie tawerny i nazajutrz o północy wrócił do podziemi. Włożył rękę do kieszeni, rozległ się przeraźliwy huk, słup ognia i siarki buchnął spod ziemi i nagle wszystko znikło sprzed oczu oniemiałego szewczyny. Dwa niewydane grosze zapomniane w kieszeni przeszkodziły odmianie złotej kaczki w księżniczkę, a biednego szewczyka z powrotem zawiodły do staromiejskiego warsztatu.

Współcześnie

Legendę przyobleczono w kształt niewielkiego pomnika, nadając mu formę fontanny na placyku obok pałacu, w której środku znajduje się wyobrażenie złotej kaczki – królewny ze złotą koroną na głowie.

Istnieje również inna wersja tej legendy. W podziemiach pałacu, pod bastionami, żyła Złota Kaczka, którą odnalazł pewien ubogi czeladnik. Kaczka dała mu 100 dukatów i obiecała, że jeśli wyda je tylko na swoje potrzeby zostanie bogaczem. Chłopiec jednak ujrzawszy inwalidę, weterana bitwy pod Lipskiem, oddał mu pieniądze, a kaczka pojawiła się, przeklęła go i zniknęła. Do dziś na dziedzińcu przed pałacem wznosi się pomnik Złotej Kaczki w sadzawce.

źródło: wikipedia

Legendę w pełnej formie możecie przeczytać o TUTAJ [klik]

Mural chopinowski

Nie sposób nie zauważyć niesamowitego malowidła o powierzchni 300m2. Mural ten nawiązuje do Chopina a także ludzi i symboli, związanych z kompozytorem.

Najbardziej wybijającą się z tłumu postacią jest oczywiście Chopin trzymający w jednej ręce banknot, drugą zaś grający na klawiaturze fortepianu. Zaraz obok niego jest George Sand przedstawiona z charakterystycznym dla niej cygarem, obejmująca Fryderyka jedną ręką.

„Kolaż Chopinowski” z powstałych elementów stworzyli pomysłodawcy pracy, Marcin Urbanek oraz Łukasz Mieszkowski. Autorami poszczególnych fragmentów są: Jakub Rebelka, Piotr Janowczyk, Pola Dwurnik, Tomesz Lew Leśniak, Krzysztof Kostry Ostrowski, Krzysztof Gawronkiewicz, Michał Śledziński, Daniel Goldstein.