Pieskie życie

nazwa własna

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego Wasze człowieki nazywają was tak a nie inaczej?

Ja ostatnio często .. no bo w sumie po sławnych psach mogłem być Rex, Cywil czy Szarik .. choć to imiona dobre dla Niemców. Choć do mnie to bardziej pasowałby Pluto czy Reksio (prawie jak Rex) :P

No ale w końcu się dowiedziałem .. całkiem przypadkiem, człowieki o tym komuś opowiadały dlaczego mam tak na imię ..

Z zasłyszanej historii wynika, że Pani ma strasznie lubi gatunek muzyczny zwany Fado właśnie :)

Z wikipedii:
„gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii, głównie w lizbońskich kwartałach Alfama i Mouraria. Fado to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar. Nazywane jest czasami portugalskim bluesem.”

ale idąc dalej tym tropem doszukałem się piosenki która tak bardzo spodobała się mojej Pani.. oto i ona:
(utwór z filmu Lisbon story – zdecydowanie polecamy)

Zaciekawiła mnie etymologia nazwy Fado więc googlowałem dalej .. i oto czego się dowiedziałem:

Fado oznacza los, przeznaczenie – i tutaj chciałbym powiedzieć, że w moim przypadku to musiało być przeznaczenie :)

Jedyny psi Fado jakiego wygooglowałem to psiak z filmu „Tylko mnie kochaj
Teksty ze stopklatka.pl

„Filmowy Fado istnieje naprawdę. Reżyser Ryszard Zatorski, wprowadzając do scenariusza „Tylko mnie kochaj” szczekającego bohatera, opisał swojego psa Rufusa. Rufus do domu państwa Zatorskich trafił już kilka lat temu, jako szczeniak i – podobnie, jak filmowy Fado – jest labradorem. Oba psy różni jedynie kolor sierści: Rufus jest cały czarny, a Fado czekoladowy.”

W pierwszych dniach, na planie „Tylko mnie kochaj” Fado zagrają dwa psy. Przed kamerami będą występować na zmianę, gdyż praca ze szczeniakami przypomina trochę… pracę z niemowlętami. Gdy psiak jest zmęczony, po prostu musi klapnąć spać. A po karmieniu potrzebuje sjesty. Psi aktorzy na planie „Tylko mnie kochaj” będą więc grać przed kamerami, odpoczywać i jeść na zmianę – tak, by ekipa nie musiała przerywać zdjęć. Niewykluczone też, że małym bohaterom będzie towarzyszyć ich mama – suczka Sonata – po to, by psiaki za bardzo się nie stresowały.

„Dorosłego Fado zagra 2-letni psiak z Holandii o imieniu Nugat – po prostu: 30 kilo psiej miłości! Filmowcy nie wybrali przy tym byle psiaka zza płotu… Realizatorzy „Tylko mnie kochaj” zatrudnili prawdziwego, międzynarodowego gwiazdora! Pełne rodowe imię: JOHNNY BRAVO v.d. Peppelenbosch (alias Nugat). Nugat niemal z każdej wystawy, w której bierze udział przywozi stosy nagród: medale, puchary, pamiątkowe dyplomy… A jego ostatnim osiągnięciem jest zdobycie tytułu młodzieżowego championa Polski!”

Ciekawostka z kronik policyjnych .. i nie o Niemcu mowa będzie a o Labiszonie :)

Pies Fado pomógł nakryć pasera
Ponad cztery tysiące osiemset paczek papierosów, różnych marek bez polskich znaków akcyzy przejęli pułtuscy policjanci w wyniku przeszukania domu jednego z mieszkańców Pułtuska. W przeprowadzeniu czynności brał udział także pies FADO, wyszkolony do tego typu zadań.

W zasadzie to tyle znalazłem .. znacie jeszcze innych psich Fado? niekoniecznie sławnych i znanych z TV?
Pokażcie zdjęcia lub prześlijcie linki do ich blogów jeśli mają :)