#stadowpodrozy, #zlamatkatrip, Dziecko, podróże, psolubne miejsca, wędrówki

Park Jurajski w Krasiejowie – bliskie spotkanie z prehistorią

Zakończyłyśmy z Chomiczkiem trasę #ZlaMatkaTrip. Raz w roku we dwie spędzamy ze sobą czas. Takie chwile tylko dla nas, czasami trudne, czasami okraszone łezkami, ale w 99% radosne i pełne uśmiechu. Wracamy z takich wojaży zmęczone i szczęśliwe, z kilkoma dodatkowymi siniakami i/lub otarciami ;)

Tegoroczna „trasa wycieczkowa” zaczęła się od JuraParku w Krasiejowie. Mogłyśmy stanąć oko w oko z T-rexem, stanąć pod brzuchem brachiozaura, a nawet potrzymać w rękach prawdziwe skamieliny! Ale po kolei :)

This slideshow requires JavaScript.

Jak trafić?

Park znajduje się w miejscowości Krasiejów w woj. Opolskim. Zasadniczo niezależnie od tego, z której części Polski będziesz jechać należy obrać kierunek: Opole.

Na mapce poniżej dokładna lokalizacja.

Coś o prehistorii

W Krasiejowie od 1993 r. prowadzone są największe (obok wykopalisk w Lipiu Śląskim) w Polsce wykopaliska paleontologiczne. Znaleziono tu duże fragmenty szkieletów sprzed 230 minionów lat! Na świecie stało się głośno o tym miejscu za sprawą profesora Jerzego Dzika, którego zespół znalazł liczne szczątki dinozauromorfa nazwanego Silesaurus opolensis. Czaderska nazwa <3

Mali poszukiwacze

W pawilonie znajduje się całe mnóstwo skamieniałości po płazach z grupy labiryntodontów (Metoposaurus, Cyclotosaurus). Przeszklona podłoga została wyczyszczona Chomiczkowymi kolanami, gdy ta poszukiwała kolejnych kości.

Na miejscu był też miły młody człowiek, który z pasją odpowiadał na pytania dzieci. Pokazywał nam kości, które mieliśmy pod nogami, a nawet dał dzieciakom fragmenty prawdziwych skamielin <3

Spacer wśród dinozaurów

Po wyjściu z pawilonu paleontologicznego zobaczyliśmy rewelacyjny widok na dolinę pełną dinozaurów :)

This slideshow requires JavaScript.

Na swojej drodze spotkasz blisko 70 gatunków prehistorycznych gadów i płazów w skali jeden do jednego! Czad!

Obok eksponatów znajdziesz tez plansze z informacjami o konkretnych gatunkach oraz o środowisku w którym żyły. Czasami nawet możesz znaleźć odlew odcisku stwora.

This slideshow requires JavaScript.

Mimo iż to „tylko” figury, to jednak gdy stanęliśmy pod amficeliasem zrobiłyśmy wielkie łał! Ten prehistoryczny gad mógł osiągać nawet 60 metrów długości.

This slideshow requires JavaScript.

Chomiczek z ogromnym zainteresowaniem i fascynacją biegała po rozległym terenie parku i robiła zdjęcia dinozaurom :)

Ogromny plus za psolubność obiektu – spotkaliśmy dwa psiaki <3

Poniżej możesz zobaczyć kilka zdjęć samodzielnie zrobionych przez młodą. Cieszy mnie bardzo, że tak chętnie złapała za kamerę.

This slideshow requires JavaScript.

Prehistoryczne oceanarium

Fantastycznie przygotowany podwodny świat, w który można się wybrać „suchą stopą”. Ba! mogłyśmy stanąć oko w oko z 20metrowym megalodonem. Wielkie ekrany, na których pojawiają się ogromne stwory w naturalnej wielkości.

Uwaga dla mniejszych dzieci (i spoiler)

Megalodon na samym końcu „rozbija” szybę i na serio chlapie wodą :)

This slideshow requires JavaScript.

Kino 5D

To jest jedna z atrakcji, na której nasz trochę ponad 4ro letni Chomiczek wymiękła. Za dużo działo się w jednym czasie: obraz 3d, dźwięki, ciemna sala, ruszające się siedzenia i pryskająca woda. Dla mojego 9cio letniego bratanka to był czad! :)

Park Nauki i Ewolucji Człowieka

To drugi obiekt należący do JuraParku w Krasiejowie. Największą atrakcją dla mojego bratanka był „lot” w czasie. Seans w okularach 3D z dźwiękiem i ruszającymi się fotelami. Drogę powrotną Chomiczek odbyła już w tradycyjny sposób – przez drzwi :)

Interaktywny wirtualny przewodnik, którego każdy zwiedzający ma na szyi (oraz w słuchawkach), opowiada o tym skąd pochodzi człowiek. Ekspozycje są ciekawe, choć mali zwiedzający w pewnym momencie odrobinę przyspieszyli na trasie.

This slideshow requires JavaScript.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty w części muzealnej – czaszki zrobiły furorę wraz z zamarzniętym „człowiekiem”. Nie wiem czy powinno mnie to niepokoić :D

Odlewy skamielin i reprodukcje również cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Pomimo iż ilość informacji na była nie do zapamiętania w tak krótkim czasie, to jednak było warto odwiedzić to miejsce z tym maluchem.

Jeśli zastanawiasz się, czy jest sens kupować bilet na obie atrakcje to moim zdaniem warto.

Gdzie kupić bilety?

My byliśmy w piątek kilka minut po 10 i nie spotkaliśmy tłumów (co widać też na zdjęciach). Bilety warto kupić jednak wcześniej na stronie parku. Czasami można trafić na promocję, mi udało się dostać bilety 20% taniej.

Dzieci do lat 3 mają wejście za free
Bilety kompleksowe (czyli na oba parki) dostępne są TUTAJ
Bilety do JuraParku dostępne są TUTAJ
Bilety do Parku Nauki i Ewolucji Człowieka kupisz TUTAJ