Gdzie na spacer, Pieskie życie, podróże, psolubne miejsca

Goździkowe Bagno – doskonałe miejsce na spacer z psem

Czy Wy też tak macie, że po całym tygodniu pracy jedyne na co macie ochotę, to długi spacer z dala od cywilizacji? Ja zdecydowanie czuję potrzebę przebywania/ spacerowania w lesie.

Goździkowe Bagno to najdoskonalsze miejsce jakie w tym roku udało nam się namierzyć, a do tego jest w dość bliskiej odległości od Warszawy.

Jak dojechać

Miejsce to jest częścią Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i jest częścią nadleśnictwa Celestynów.

Dojazd Samochodem: jadąc od strony Warszawy należy jechać drogą nr 17 (Warszawa – Lublin) i w miejscowości Ostrowik skręcić w prawo kierując się na miejscowość Jatne. Jadąc tą drogą do końca dojeżdża się do ul. Prostej, skręcamy w nią w lewo i po niecałym kilometrze zobaczycie po prawej stronie drewniany znak informujący, że dojechaliście na miejsce.

Po obu stronach drogi są parkingi – jest płasko i bez żadnych dziur.

Dla niezmotoryzowanych: do ścieżki można również dojechać pociągiem relacji Warszawa Zachodnia – Pilawa lub Dęblin. Należy wysiąść na stacji Celestynów. Od budynku stacji kolejowej trzeba kierować się na zielony szlak, a do ścieżki edukacyjnej trzeba się przejść ok 2km.

Droga przez bagno

Samo Goździkowe Bagno, to niewielkie torfowisko wysokie. Z definicji: wysokie bagno, czyli takie, które powstaje w obniżonych miejscach terenu, gdzie nie występuje odpływ wody.

Takie miejsca znajdujemy podróżując palcem po mapie, a narzędzie google street view jest tutaj nieocenione.

Z ręką na sercu powiem wam, że to najpiękniejszy las po jakim w tym roku dane było nam spacerować. Niesamowicie czysto, a ciszę przerywał tylko szum liści i co jakiś czas odgłosy ptaków, gdzieś w koronach drzew.

Torfowisko jest rewelacyjnym miejscem do obserwacji i poznawania przyrody. Spotkać tu możecie owadożerną rosiczkę okrągłolistną, borówkę bagienną zwaną także pijanicą, żurawinę, a także traszkę zwyczajną, zaskrońca, żmiję zygzakowatą, żurawia, sowę uszatą, puszczyka a nawet łosia!

Informacja o miejscu

Torfowisko to powstawało przez tysiące lat. Znajduje się ono w obniżeniu między porośniętymi borem sosnowym wałami wydm. Niemal 100 lat temu, okoliczni mieszkańcy zaczęli wybierać nagromadzony tutaj torf, którym po wysuszeniu palono zimą w piecach. Spowodowało to częściowe wyniszczenie torfowiska.

Dziś na szczęście nie wydobywa się już torfu, a dzięki sporej ilości obecnej w tym miejscu wody, torfowisko powraca do swojej pierwotnej postaci.

Takie niewielkie bagna/torfowiska pełnią niezwykle ważną rolę w lasach. Są one magazynem wody dla roślin i zwierząt oraz stanowią ostoję dla gatunków występujących tylko na podmokłych terenach. Zwiększają tym samym różnorodność biologiczną całego ekosystemu leśnego.

Trasa spacerowa

Przechodząc przez Goździkowe Bagno od strony samego Centrum Edukacji Leśnej warto skręcić w lewo i iść szlakiem zielonym. 

Dojdziecie tą ścieżką do wydmy śródlądowej. Dla mnie to było niesamowite zaskoczenie, ponieważ nie miałam pojęcia, że w tak bliskiej nam okolicy występuje to zjawisko. Podejście jest bardzo wygodne, choć nieco piaszczyste ;)

Spacerując dalej szlakiem dojść można do ścieżki zdrowia, która powstała w ramach programu „Aktywne udostępnianie lasu”. Jest tutaj kilka przyrządów do ćwiczeń i do zabawy.

Jakby jeszcze potrzebne było Wam coś na zachętę, to wrzucę kilka zdjęć okolicznej, zimowej już flory.

A także szczypta udomowionej fauny ;)

Koniecznie wybierzcie się tu na spacer! Ja już nie umiem się doczekać jak spadnie tutaj śnieg i będziemy mogli szukać tropów dzikich zwierząt! Chomiczek oszaleje ze szczęścia :)

A Wam udało się odkryć tym roku jakieś piękne miejsca?