Pieskie życie

Kaganiec – jaki najlepszy?

Zasadniczo ja kagańca nie potrzebuję, nie mam problemów ze zjadaniem, ani nie rzucam się do gardła każdemu napotkanemu psu :) Więc po co kaganiec łagodnym psiakom?

W Polsce (i nie tylko) pies w komunikacji miejskiej/pociągu musi mieć kaganiec (nie kantar), bo nawet najspokojniejszy pies może w stresie zachować się nieprzewidywalnie. Nie mówiąc już o tym, że wiele psów lubi podjadać na spacerach, co niekoniecznie jest dla nich dobre.
Jak wybrać kaganiec? na co zwrócić uwagę? jakiego kagańca NIE kupować?

 

 

Najbardziej popularne dla psów średnich i dużych są kagańce metalowe.
Psiak w takim kagańcu może otworzyć paszczę, więc może ziać (czyli się chłodzić), oraz napić wody.
Minusem jest waga namordnika – dlatego noszą go głównie większe psy, oraz to, że szybko się nagrzewa latem a zimą może przymarzać kufa lub język.

 

 

Kaganiec skórzany

 

 

 

 

 

 

 

Są dwa rodzaje takich kagańcow:

1. klasyczny – z pasków, umożliwiający oddychanie i otwieranie pyska
2. zabudowany – z otworami wentylacyjnymi (najczęściej zakładany rasom typu bull) – taki kaganiec bardzo ogranicza swobodę zwierzęcia

Zdecydowanym plusem jest jego waga, jest lekki więc i małym psom można go założyć. W werski klasycznej umożliwia swobodne otwieranie pyska.

 

Ja nie miałem okazji takiego nosić, i zastanawiam się razem z panią, co gdy pies „chciałby” kogoś ugryźć lub zjeść coś z trawnika – skóra jest miękka więc chyba nie do końca taki namordnik spełnia swoją funkcję (ten zabudowany na pewno uniemożliwia powyższe czynności). Jeżeli ktoś miał to niech napisze jakie ma doświadczenia z takim kagańcem.

 

 

Kaganiec z tworzywa sztucznego
Inaczej plastikowy. Jest lżejszy od metalowego ale ma taką samą budowę, jest dobrą alternatywą dla mniejszych psów. Minusem jest brak trwałości. Plastik dużo szybciej się niszczy.

 

 

 

 

 

 

Kaganiec z materiału
Taki kaganiec TYLKO u weterynarza!

 

Najgorszy z możliwych – miałem raz na sobie i się nie sprawdza! Zdecydowanie NIE POLECAM!
Jest tani, ale przy okazji beznadziejny:
1. żeby spełniał funkcję kagańca musi być mocno zaciśnięty, co w ciepłe dni może spowodować przegrzanie psa – pies chłodzi się dysząc
2. psiak może go w błyskawicznym tempie zdjąć z pyska (wiem po sobie)
3. żeby psiak mógł ziać namordnik musi być poluzowany, czyli pies może wtedy ugryźć lub zjeść coś z trawnika.

 

Kaganiec fizjologiczny

 

Najlepszy możliwy wybór. Namordnik jest na tyle duży że mogę w takim paszczę sobie otworzyć i dyszeć czy pić wodę.

 

Jest pokryty gumoplastikiem co ma kilka zalet:
1. podczas zimy nie istnieje ryzyko przymarzania kufy czy języka do metalowych części kagańca
2. przy uderzeniach kagańcem przez psa gumoplastik amortyzuje siłę uderzenia
3. dobrze izolowany od szkodliwych czynników zewnętrznych – o 50% dłuższa żywotność! (wg. producenta)

Kagańce produkowane są na wymiar więc nadają się dla psów każdej wielkości. Jedynym minusem jest cena, ale ja mam i wiem, że warto.

* pierwszy kaganiec, którego nie próbowałem ściągać z pyska, w zasadzie to w ogóle mi on nie przeszkadza

 

Takie kagańce mają też Bonzo i Berek :)
Producentem takich kagańców jest firma Chopo.pl
Na co zwrócić uwagę przy zakupie któregokolwiek z kagańców?

1. Sposób wykonania
 • kaganiec metalowy – ważne aby był zabezpieczony przed rdzewieniem, czyli pokryty powłoką galwaniczną. Powinien posiadać filcowo-skórzany pasek, który ochroni kufę psa przed kontaktem z metalem. Absolutnie należy wystrzegać się kagańców emaliowanych. Emalia nie jest wytrzymała, odpada, istnieje ryzyko, że pies ją zje, a to może poważnie zaszkodzić jego zdrowiu.
 • kaganiec skórzany – sprawdź, jak połączone są ze sobą poszczególne jego elementy. Najlepsze skórzane kagańce produkowane są ręcznie, masowa produkcja sprawia, że mocowania nie są dokładne.
 • kaganiec z tworzywa sztucznego – bardzo ważne, żeby w tym miejscu łączenia gryfu kagańca z paskami mocującymi tworzywo było możliwie jak najmocniejsze.
 • kaganiec z materiału – tego NIE KUPUJEMY
 • kaganiec fizjologiczny – wybierz taki, który jest dodatkowo pokryty gumoplastikiem.
2. Sposób mocowania na głowie psa

 

Niektóre kagańce mocowane są wyłącznie za pomocą jednego regulowanego paska, inne (np. skórzane) posiadają nawet trzy paski połączone obrożą, którą zapina się z tyłu głowy. Jeśli Twój pies często próbuje zdejmować sobie kaganiec, wybierz model z obrożą i dużą ilością pasków mocujących. Dodatkowy pasek zakładany na głowę zwiększa wytrzymałość konstrukcji.

 

3. Dopasowanie rozmiaru

 

Bardzo ważne jest aby kaganiec był dobrze dopasowany – w końcu psiak musi się czuć w nim wygodnie ale też nie może go ściągnąć z pyska.

 

25 thoughts on “Kaganiec – jaki najlepszy?

 1. Ech, już chyba po raz 155 na przemian mierzę wiercący się pychol i konfrontuję z wymiarami różnych modeli Chopo, ale i tak ciągle nie mogę się zdecydować. Na razie modlę się nad suka bulterier albo dalmatyńczyk, ale kto wie, co wyjdzie przy następnych pomiarach ;)

  1. my mierzyliśmy wg wytycznych na stronie i jak zamawialiśmy to wymiary w cm podawaliśmy – bo nawet producent nam powiedział, że nie ma co sugerować się rasą bo osobniki mogą mieć różne pyski i nawet pod daną rasę może nie pasować

   1. Właśnie się nie sugeruję, przejrzałam wymiary chyba każdego dostępnego modelu dla obu płci, no może poza owczarkiem kaukaskim ;) Chyba w końcu stanie na dalmatyńczyk/husky/ogar polski suka, bo jest trochę wyższy (12 cm, a bull terrier 11cm).

     1. Dotarł! Chciałam obfotografować stronę bez metki, ale nie miałam dojścia do drugiego profilu, a przy próbie przestawienia modelki, ta położyła się z dezaprobatą na paszczy i wyrzutem w oku ;) Nie za wielgachny?

     2. Dzięki za podpowiedź! Ano wcale tak łatwo nie jest z tym dobieraniem, się ciesz Fado, że i tak możesz jęzor wywalić w miarę swobodnie ;)

 2. Fado jeszcze nie ma żadnego kagańca. Na razie nie jest nam potrzebny ludzie się nie czepiają itp.
  Pies nie je śmieci z trawnika, nie zaczepia ludzi, nie gryzie się z psami. Też nie jeździmy komunikacją.
  Ale jednak kaganiec to dobra sprawa, zawsze jednak wolałam kupować fizjologa. Tuby by psu nie założyłam nawet do weterynarza. To niestety mnie przeraża.
  Pozdrawiam!

 3. My też się przymierzamy do fizjologicznego bo wszystkie inne w autobusie są przez Hele ściągane..może taki też by jej nie przeszkadzał za bardzo? A przynajmniej może by się pogodziła z losem. :))

 4. Moja Owczarka na spacery nosi kaganiec podobny do kantara,znacznie szerszy niż kantar,przylegający do pyska i ze sprzączką pod brodą do podczepiania końcówki smyczy-tak”zabezpieczone”idziemy do parku gdzie kaganiec jest zdejmowany i zakładany przy wyjściu z parku w drodze do domu/bardzo ruchliwy odcinek drogi/Przez ten kaganiec przednimi zębami capnęła weta!Kaganiec skórzany-wersja kosz-nosi do weterynarza i masz rację,łączenia są beznadziejne i jest możliwość,że zrzuci go z pyska.Kaganiec z materiału-beznadziejny.Kaganiec metalowy nosiła krótko-jako wyrośnięty szczeniak.Widziałam u nas na innym ON kaganiec fizjologiczny lub zwany inaczej:kaganiec do tresury.Mam w planach właśnie zaopatrzyć się w taki namordnik i dziękuję za podanie linku do firmy,która je wyrabia:)Życzymy dużo zdrówka:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *