psolubne miejsca, W czasie wolnym, z życia lasu

Bezpieczny spacer z psem w lesie

Jak bezpiecznie spacerować z psem po lesie?

Jak wiecie, spora część naszego życia w czasie wolnym związana jest z przebywaniem w lesie. Właśnie dlatego chciałbym podzielić się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania psa do wizyt w lesie.

Spacer po lesie to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej dla Was i Waszego pupila, ale także doskonała okazja do odkrywania fascynującego świata przyrody. Oto kilka kroków, które mogą sprawić, że Wasze spacery staną się jeszcze bardziej satysfakcjonujące i przy okazji bezpieczne dla Waszych ogonów i mieszkańców lasu.

1. Nauka podstawowych komend:

Komendy nie tylko ułatwiają kontrolę nad psiakiem, ale gwarantują również bezpieczeństwo. U nas w użyciu są komendy:

  • przywołujące psa „do mnie” co nasze futrzaki całkiem dobrze opanowały, ale w lesie i tak zawsze są na smyczy
  • „stój” – bardzo pomaga, gdy futrzak się zagapi
  • „wróć” – genialnie działa, gdy ogoniasty owinie się smyczą wokół drzewa. Nasza Farsa błyskawicznie na nią reaguje, z Vukiem póki co trenujemy podstawowe komendy :)
  • „prawo/lewo” – to komendy, które przydają się podczas dłuższych trekkingów (ja używałam ich na dogtrekkingach i gdy biegałam z Fadem) – dodatkowym plusem jest lans na dzielni psem, który rozróżnia kierunki

2. Zabezpieczenie przed kleszczami:

Las to miejsce, gdzie kleszcze występują raczej w dużych ilościach. Zadbajcie o odpowiednią ochronę psiaka – my stosujemy tabletki (od ostatniego razu, gdy Farsa miała babeszjozę). Można też stosować obroże, czy kropelki odstraszające kleszcze. Pamiętajcie, że tabletki stosujemy tylko po wcześniejszym badaniu krwi i potwierdzeniu przez lekarza weterynarii, że pies może je przyjmować.

Ważne jest również regularne sprawdzaniu sierści psa po każdym spacerze. Nam bardzo pomaga wyczesywanie :)

3. Sprawdzenie zdrowia

Przed dłuższym spacerem upewnijcie się, że Wasz pies jest w dobrej kondycji fizycznej. Zacznijcie od wprowadzania regularnych, dłuższych, spacerów. Jeśli macie starszego psa, lub psa rasy (lub w typie) brachycefalicznej to koniecznie przed długim trekkingiem warto skonsultować się z weterynarzem, czy dłuższy spacer nie będzie dla nich zbyt wymagający.

4. Bezpieczne zabawy

Las to super miejsce na zabawę, ale trzeba pamiętać, że w przede wszystkim jest to dom dzikich zwierząt. Więc podczas zabawy z psem należy zachować ostrożność – jeśli są dzikie zwierzęta, to mogą też być kłusownicy i stawiane przez nich sidła. Goniący zwierzaka psiak może i nie da rady go dogonić, ale na pewno porządnie wystraszy dzikie zwierzę. Stres potrafi być śmiertelny dla sarny czy zająca. Pamiętajcie, to my jesteśmy gośćmi w lesie.

5. Przygotowanie ekwipunku:

Zbierz niezbędne rzeczy przed wizytą w lesie. Obejmuje to wodę dla psa, worki na psie odchody, smycz, przekąski, a także numer telefonu weterynarza w razie nagłych sytuacji (jeśli spacer będzie daleko od miejsca zamieszkania). Na dłuższych wypadach zawsze mamy przy sobie apteczkę.

6. Ochrona łap:

Długi spacer po lesie może być wymagający dla łap psa, zwłaszcza jeśli chodzicie po nierównym terenie. Sprawdź, czy pazury są odpowiednio obcięte, a na dłuższe spacery możesz rozważyć użycie specjalnych butów dla psów, które chronią łapy. Do tego w apteczce mamy zawsze maść z prebiotykiem, gazę jałową i zwykłą, octanisept oraz wodoodporny – elastyczny – samoprzylepny bandaż.

Dobrze sprawdza się zasada „nic na siłę”. Dopasuj dystans, poziom trudności do najsłabszego osobnika. Zaplanuj postoje na odpoczynek, jedzenie i picie.

Świadome podejście do spacerów po lesie sprawi, że całe stado będzie czerpać radość z bliskości natury.

Do zobaczenia na szlaku!