#ChomikOdkrywca, #stadowpodrozy, podróże, z psem w górach

Adršpach – skalne miasto

Od powrotu z pierwszej wizyty w Karkonoszach bardzo chciałam odwiedzić to miejsce. Powiem Wam, że nie zawiodłam się wcale :)

Oczywiście największym marzeniem zwiedzania tego miejsca było przekroczenie bramy rodem z Władcy Pierścieni :D

„Powiedz „Przyjacielu” i wejdź” – ofc nazwa owocu musiała zostać przeze mnie wypowiedziana na głos przy przejściu :D

Skalne miasto w Czechach – psolubny rezerwat przyrody

Skalne miasto to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach. Jest to fragment Gór Stołowych. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály. Zespoły skalnych ścian i turni (z jęz. czeskiego zwane „skalnymi miastami”) znajdujące się w masywie są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie!

Po przekroczeniu bramy parku powitał nas piękny widok górskiego jeziora i kwakanie kaczek. Woda czysta i z lekka zabarwiona na zielono od rośliności.

This slideshow requires JavaScript.

Jeziorko to można obejść, lub od razu żółtym szlakiem skierować swoje kroki by podziwiać piękno parku. Na tej trasie poza kozackimi formami skalnymi można tez podziwiać dwa wodospady: Mały i Wielki. Droga ta prowadzi także do przystani łodzi turystycznych – ja nie skorzystałam ze względu na Farsę, ale Chomiczek z ciocią i wujkiem podreptała dzielnie po diabelsko stromych schodach.

Flisacy ruszają po zebraniu minimum 30 osób, a całą trase płynie się trochę ponad 15 minut, przy bajaniach i często dość rubasznych dowcipów (znajomi opowiadali :)).

Atrakcja ta jest dodatkowo płatna (tylko gotówką) – jej koszt to 50 koron (ok 8 zł).

Labirynt zjawiskowych form skalnych

Nieziemsko wyrastające z siemi skały. Kapitalnie poprowadzone szlaki i czaderskie jeziorka. Niesamowicie cieszę się, że Chomiczek jest już w takim wieku, że mogła docenić to fenomenalne miejsce.

This slideshow requires JavaScript.

Mnogość szlaków pozwala dobrać trasę odpowiednią dla każdego turysty. Mijali nas rodzice z dziećmi w wózkach oraz osoby niepełnosprawne ruchowo. Dla bardziej ambitnych i wymagających są szlaki z kosmiczną ilością schodów… cały czas w górę albo z górki.

This slideshow requires JavaScript.

Lokalizacja

Wejście do parku znajduje się na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Teplice nad Metují oraz wsi Adršpach, w północno-wschodnich Czechach.

This slideshow requires JavaScript.

Słowo o historii Skalnego Miasta

Pierwsze turystyczne wizerunki tego miejsca pochodzą z 1793 roku. Wcześniej w skałach tych okoliczni mieszkańcy znajdowali schronienie gdy czuli się zagrożeni w swoich domach.

W 1824 roku w skałach tych wybuchł ogromny pożar, ktory strawił prawie całą roślinność leśną. Po tym nieszczęsliwym wydarzeniu labirynty stały się bardziej dostępne i zaczęto budować tu sieć szlaków turystycznych.

This slideshow requires JavaScript.

Ceny biletów

W zależności od sezonu: letni (kwiecień – październik) i zimowy (listopad – marzec):

Osoba dorosła – 120 koron / 80 koron
Bilet ulgowy – 70 koron / 40 koron
Rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) – 320 koron / 210 koron
Pies – 10 koron
Dzieci do lat 6 – za darmo

Warto też mieć na uwadze godziny otwarcia: latem 8-18, zimą 8-16.

ps. W kasie można płacić kartą.

Dodatkowym kosztem jest parking:
Samochód osobowy/ motocykl – 50 koron/ dzień

Planując wycieczkę można skorzystać z TEJ mapy parku.

Zdecydowanie polecam zabrać ze sobą coś do jedzenia, bo to co jest sprzedawane w budkach niestety nie za bardzo nadaje się do konsumpcji.

Chomiczek była zachwycona ilością skałek, które wraz z Farsą mogły zdobywać na swoich krótkich nóżkach :)

This slideshow requires JavaScript.

Zostaw swój komentarz na naszym facebooku lub instagramie