#ChomikOdkrywca, #stadowpodrozy, Góry, Pieskie życie, podróże, psolubne miejsca, Słowacja, z psem w górach

Niskie Tatry z dzieckiem – Havránok

Ze względu na niepewną pogodę i naszą nieudaną próbę wejścia na szczyt dnia poprzedniego, tym razem postanowiliśmy obrać taktykę zwiedzania okolicy. W taki właśnie sposób małżon wymyślił wizytę w unikatowym parku archeologicznym o nazwie Havránok.

Lokalizacja

Havránok zlokalizowany jest na zboczu wzniesienia, tuż obok zapory Liptovská Mara, niecałe 2 km od miejscowości Bobrovnik, w regionie Liptov.

Samochodem dojechaliśmy aż na parking przy kościółku Św. Marii i stamtąd już spacerkiem dotarliśmy do osady. Sam parking w tym miejscu jest bezpłatny.

Dodatkowym plusem tej miejscówki jest bliskość Liptovskiej Mary.

Po intensywnym zwiedzaniu, można tuż nad samym brzegiem przysiąść na wielkich kamieniach i zjeść kanapki :)

Mapa pokazywała nam parking w okolicy tablicy informacyjnej/drogowskazu na Havránok, ale z naszym dość nisko zawieszonym samochodem woleliśmy nie ryzykować. Nie zmienia to faktu, że parking przy kościele też budził moje obawy ;)

Trudność podejścia

Dla krótkich Chomiczkowych nóżek podejście do osady było w sam raz. Żadnych wielkich kamieni, żadnych „schodów”. Dość powiedzieć, że minęliśmy  ludzi z wózkiem :)

Liptovská Mara – ciekawostki

  • Tafla zbiornika w najwyższym miejscu  znajduje się na wysokości 566 m n.p.m. a jego powierzchnia wynosi 27 km²
  • Maksymalna głębokość (przy zaporze) wynosi 45 m
  • Objętość zgromadzonej wody to ok. 360 mln m³, co czyni Liptowską Marę największym zbiornikiem zaporowym Słowacji
  • Głównym zadaniem zbiornika jest regulacja i wyrównywanie przepływów Wagu dla potrzeb niżej położonych elektrowni
[Best_Wordpress_Gallery id=”22″ gal_title=”liptovska mara”]

Czym tak w ogóle jest Havránok?

Celtowie z Liptowa należeli do plemienia Kotynów – byli oni pierwszymi znanymi nam dzisiaj mieszkańcami Słowacji. Archeologowie w latach 60tych XX w. podczas bud (dokumentując obecność ludów celtyckich na Liptowie w IV-I w. p.n.e.) znaleźli tu pozostałości osady z młodszej epoki żelaza, nazywanej również okresem lateńskim.

Osada ta ma ponadregionalne znaczenie ze względu na mnogość znalezisk archeologicznych.

Poza dużą ilością ceramiki, biżuterii czy przedmiotów z żelaza i brązu, odnaleziono tu też szczątki murów obronnych, miejsca kultu dawnych druidów oraz domów celtyckich.

My w jednym z domków mieliśmy okazję przywitać się z uroczym nietoperzem, który zrobił kilka okrążeń wokół nas i spokojnie ulokował się pod sufitem :)

Odkryto tu i zakonserwowano znalezione obiekty. Na Havranoku zastosowano również archeologię eksperymentalną, czyli metodę twórczej rekonstrukcji i odtwarzania poszczególnych obiektów. Dzięki temu w powstał tutaj pierwszy słowacki park archeologiczny pod gołym niebem. Można w nim podziwiać repliki budowli mieszkalnych, pieca do wypalania ceramiki, miejsca do składania ofiar oraz wałów z bramą wjazdową (to jest sztos!).

O ile dojść można nawet z wózkiem, to już poruszanie się po osadzie na kołach jest niemożliwe ze względu na rozmieszczenie poszczególnych obiektów.

Pierwsze podejście może przyprawić o lekka zadyszkę, ale gdy 3letni Chomiczek prawie wbiega na górę, to i ja mam jakby więcej sił ;)

No i te widoki za plecami <3

Shrine

Po krótkiej wspinaczce zza gałęzi ukazała się nam wieża, która sama w sobie była ogromną atrakcją dla Chomiczka.

Shrine (świątynia) jest najważniejszym elementem fortyfikacji i znajduje się na wschodnim tarasie osady. Miejsce to stanowiło centrum obrządków religijnych. Jego drewniana kapliczka została zbudowana w I wieku p.n.e. wokół wyjątkowo wysokiej drewnianej kolumny, prawdopodobnie totemu lub posągu.

W odkrytym dole rytualnym znajdującym się w pobliżu tego centralnego obiektu kultu, znaleziono kości składające się z co najmniej siedmiu osób poświęconych podczas druidycznych rytuałów. Ofiary zostały pobite na śmierć, poćwiartowane, a w niektórych przypadkach także spalone. Części ich ciał zostały następnie wrzucone do dołu. Duża liczba narzędzi rolniczych w pobliżu dołu wskazuje, że ofiary z ludzi mogły zapewnić dobre zbiory.
źródło: wikipedia

Mimo iż (na szczęście) nie ma żadnych ludzkich kości, to nie można zapomnieć (i nie poczuć) religijnego znaczenia tego miejsca dla ówczesnych mieszkańców ziem słowackich.

[Best_Wordpress_Gallery id=”24″ gal_title=”shrine”]

W sanktuarium znajdowało się także kilka mniejszych drewnianych kolumn, obok nich również znaleziono rytualne ofiary. Obecnie znaleźć tutaj można czaszki zwierząt, które pełnią funkcję eksponatów.

[Best_Wordpress_Gallery id=”26″ gal_title=”shrine 2″]

Kolejnym punktem na trasie było coś na kształt wieży obserwacyjnej, oraz małego domku. Mogę się tylko domyślać, że mieszkali tu wartownicy.

[Best_Wordpress_Gallery id=”28″ gal_title=”havranok – wieza”]

Medieval motte (Średniowieczny gródek)

Szacuje się, że to miejsce pochodzi z XIII w. Osada wieży była chroniona fosą z drewnianym mostem, oraz za pomocą palisady z zaostrzonych pali.

Psie łapki i małe dzieciowe nóżki muszą tutaj wyjątkowo uważać, ponieważ odstępy między belkami w moście mogą spowodować kontuzję przy nieuważnym stawianiu kroków.

Wieża mieszkalna to budynek o wymiarach 9 metrów na 2, który stanowił podwójną chatę. Obok znajdowała się również „spiżarnia”. Na wschodniej części znajdowało się miejsce na palenisko, oraz stajnie.

Ciekawostka

Średniowieczny drewniany zamek istniał w pobliżu pozostałości starożytnego fortu w okresie od XI do XV wieku.

[Best_Wordpress_Gallery id=”30″ gal_title=”Medieval motte”]

Ciekawostka

Celtowie z Havránok wybijali własne monety z miedzi. Nie mogły się one jednak równać z jakością współczesnych srebrnych biatetów, wybijanych przez Bojów w Bratysławie. Repliki tych celtyckich monet można kupić za ok 1,5 eur – jest to cudowna pamiątka :)

Zwiedzanie skansenu

Godziny otwarcia zależą od miesiąca:

maj, wrzesień – październik
poniedziałek – niedziela: 9:00 – 17.00

czerwiec – sierpień
poniedziałek – niedziela: 8:30 – 18:30

Cennik:

  • Dorośli: Od 1,50 €
  • Bilet ulgowy: Od 0,50 €

 

1 thought on “Niskie Tatry z dzieckiem – Havránok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *