Specjalista radzi, wywiad

Trwa miesiąc zdrowych zębów

To już szósta edycja kampanii: „Miesiąc Zdrowych Zębów z Pedigree® DentaStix®”. Gabinety weterynaryjne biorące udział w akcji znajdziecie TUTAJ. Kampania polega nie tylko na darmowych badaniach uzębienia, ale przede wszystkim na edukacji właścicieli czworonogów oraz na profilaktyce. Bardzo dobrze, że duże firmy organizują takie akcje :)

W 2013 roku 82% właścicieli psów uważało, że ich pies ma zdrowe dziąsła – jednak aż 35% z nich się myliło.

Udało mi się zadać kilka pytań dr n. wet. Michałowi Ceregrzynowi – Kierownik Naukowy ds. Żywienia Zwierząt Mars Polska. Oto czego się dowiedziałem:

Psie Wędrówki: Co ma wpływ na stan uzębienia u psów – jakie czynniki?

Michał Ceregrzyn: Istnieje wiele czynników, które wpływają na stan zdrowia jamy ustnej. Zasadniczo można je podzielić na te zależne od cech indywidualnych psa oraz na czynniki zewnętrzne. Te zależne od psa to: wiek, wielkość i osobnicze skłonności. Im starszy i im mniejszy pies tym większe prawdopodobieństwo, że wystąpią u niego choroby jamy ustnej, choć należy pamiętać, że nasilenie zależy mocno od predyspozycji osobniczych. Czynniki zewnętrzne to sposób żywienia i profilaktyka, czyli regularność stosowania środków higieny stomatologicznej: szczotkowania zębów i podawania przekąsek stomatologicznych. Oczywiście im częściej szczotkowane (najlepiej raz dziennie) są zęby i stosowane przekąski stomatologiczne (najlepiej codziennie, po ostatnim posiłku) tym lepiej. Badania wykazują, że pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej ma również podawanie psu suchej karmy i ograniczenie jedzenia domowego.

Podawanie psom „ludzkiego” jedzenia tzw. resztek ze stołu ma negatywny wpływ na stan jamy ustnej, gdyż jedzenie to jest miękkie i kleiste, i łatwo osadza się i zalega na zębach psów. To, co nie różni nas od psów, to fakt, że psie zęby także wymagają regularnego oczyszczania.

 

PW: Jakie są najczęstsze choroby stomatologiczne u psów?

MC: Psy cierpią głównie z powodu chorób przyzębia, wywoływanych przez narastającą płytkę bakteryjną i kamień nazębny, które następnie wywołują rozwój zapalenia dziąseł, uszkodzenia aparatu więzadłowego zębów, a w konsekwencji ból i ich utratę.
Próchnica, która jest powszechnym schorzeniem u ludzi dotyka statystycznie bardzo niewielką liczbę psów i nie stanowi poważnego problemu.
Psy małych ras (Yorki, jamniki, maltańczyki itp.) często mają problemy z wymianą zębów mlecznych na stałe i konieczne jest usuwanie przetrwałych kłów lub innych zębów, które nie wypadły w normalnym terminie.
Kolejna grupa chorób stomatologicznych spotykana u psów to nowotwory jamy ustnej.

IMG_4463

PW: Jak rozpoznać pierwsze objawy i jak sobie z nimi poradzić?

MC: Pierwsze objawy to nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, widoczny kamień nazębny i obrzęk oraz krwawienia z dziąseł. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem weterynarii (najlepiej takim, który zajmuje się stomatologią) i zdecydować czy pies wymaga zabiegu sanacji jamy ustnej (wyjaśnienie: sanacja to inaczej wyleczenie wszystkich zębów) czy wystarczy domowa profilaktyka (szczotkowanie i przekąski).

 

PW: Co w sytuacji, gdy pies ma kamień na zębach – czy wystarczy podawać mu smakołyki czyszczące zęby?

MC: Kamień nazębny można zdjąć jedynie w trakcie zabiegu sanacji jamy ustnej. Nie ma innych sposobów na pozbycie się kamienia z zębów. Natomiast bardzo skutecznie można zapobiegać jego narastaniu przez regularne stosowanie przekąsek stomatologicznych i szczotkowanie zębów. W utrzymaniu zdrowia jamy ustnej pomaga także odpowiednie żywienie polegające na codziennym podawaniu odpowiedniej ilości suchej karmy.

 

PW: Jakie są sposoby leczenia chorób zębów i dziąseł?

MC: Wszystko zależy od tego, jak zaawansowana jest choroba i czego dotyczy. Współczesna stomatologia weterynaryjna pozwala na bardzo skuteczne i trwałe leczenie chorób zębów i dziąseł u psów. Leczenie najczęściej polega na usuwaniu złogów, polerowaniu koron zębów, usuwaniu zębów uszkodzonych, a czasem na bardziej skomplikowanych zabiegach takich jak zamykanie przetok powstałych na skutek uszkodzenia procesem chorobowym.

Każdy zabieg sanacji jamy ustnej przynosi znacząca poprawę, ale bez następującej po nim efektywnej profilaktyki (regularne szczotkowanie i przekąski stomatologiczne) problem może szybko nawrócić.

 

PW: Do czego może doprowadzić zaniedbanie kamienia nazębnego/ zapalenia dziąseł u psa?

MC: W zaniedbanych zębach dochodzi do uszkodzenia przyczepów w dziąsłach. Ich konsekwencją są rozlegle, głębokie i bardzo bolesne zapalenia dziąseł, a korzenie zębów zostają odsłonięte. W efekcie pies odczuwa silny ból. Jest to ból, który narasta powoli i psy przystosowują się do niego, dlatego wielu właścicieli nie jest w stanie zauważyć zmian w zachowaniu. Nie zmienia to faktu, że psy cierpią. Ponadto bakterie namnażające się na zębach zaczynają przenikać do krwi, co powoduje obciążenie całego organizmu. Może dochodzić do przewlekłych infekcji i uszkodzeń narządów wewnętrznych takich jak serce, wątroba, czy nerki. Choroby przyzębia mogą wpływać na cały organizm psa i mieć poważne zdrowotne konsekwencje, a w najgorszym przypadku nawet znacząco skrócić jego życie.

IMG_5906Dziękuję dr n. wet. Michałowi Ceregrzynowi za poświęcony czas i podzielenie się swoją wiedzą.

Pani po rozmowie zaczęła zaglądać mi do paszczy i stwierdziła, że trzeba się umówić do lekarza bo chyba mam dziurkę w zębie :( Kurczaczki, podobno wizyta u lekarza tej specjalizacji to żadna przyjemność, a człowieki po takiej wizycie jeść nie mogą … toż to bezsensu jest.

A wy kiedyś korzystaliście z usług psiego stomatologa?