#ChomikOdkrywca, #zlamatkatrip, podróże, wędrówki

Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach

Czar starych lokomotyw, wszędobylski zapach smaru, magiczne detale. Dla fotografów lubujących się w fakturach to raj, dla mnie to świetne miejsce na spędzenie czasu, a dla dzieciaków frajda na całego. Wszystkiego można dotknąć, wszędzie wejść, pokręcić praktycznie każdym kurkiem czy zaworkiem no i można przejechać się prawdziwą kolejką wąskotorową.

This slideshow requires JavaScript.

Ale po kolei :)

Lokalizacja

Zacznijmy od tego jak tu dojechać.
Stacja znajduje się ok 25 km od Gliwic. Należy obrać kierunek na Racibórz. Na mapce dokładnie widać, w którym miejscu znajduje się stacja.

This slideshow requires JavaScript.

Kartka z historii

Kolejka działa od 1899 roku, a pierwotna jej trasa prowadziła z Gliwic do Raciborza i miała długość 51 km. W 1954 r. przewieziono rekordową ilość ponad 1 834 000 pasażerów. Pociąg jeździł do roku 1991 roku. Obecnie pozostał jedynie odcinek kolei ze Stanicy, przez Rudy do Paproci.

This slideshow requires JavaScript.

Nie tylko dla chłopców

Miejsce to jest fantastyczną przygodą dla dzieci, głównie ze względu na to, że można tutaj praktycznie wejść wszędzie i pokręcić każdym zaworkiem.

Ciufcie, lokomotywy i wagony fascynują wszystkie dzieci. Nasz Chomiczek nie potrafiła się oderwać od niesamowitych pokręteł, przyglądała się każdemu wagonowi i wchodziła do każdego wagonu i każdej lokomotywy.

This slideshow requires JavaScript.

Na terenie skansenu można również zajrzeć do lokomotywowni – czyli swoistego warsztatu dla pociągów. Piszę o tym konkretnym miejscu dlatego, że uwielbiam industrialne przestrzenie, a tutaj zauroczyło mnie wpadające światło. No sam zobacz.

This slideshow requires JavaScript.

Przejażdżka kolejką wąskotorową

Jedną z najbardziej czadowych atrakcji jest możliwość przejechania się zabytkową wąskotorówką. Kursy mogą być realizowane z użyciem taboru spalinowego (np. lokomotywa spalinowa WLs40) albo parowego (parowóz Las 49). Wrażenie robi parowóz, ale lokomotywa spalinowa też daje radę ;)

Dla dzieciaków to była wielka frajda (dla mnie też), zwłaszcza, że trasa biegnie przez las i można wypatrzeć sarenki.

Lokomotywy, które na co dzień prowadzą pociągi zawierają silniki wytwarzane przez firmę Maybach, tę samą niemiecką markę, która produkuje jedne z najdroższych na świecie samochodów.

Rozkład jazdy i cennik możesz sprawdzić TUTAJ

Rundka drezyną

Za całego piątaka można spróbować swoich sił podczas przejażdżki drezyną <3 Dzieciakom nie przeszkadzał nawet rozkręcający się deszcz :)

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli będziesz w okolicy koniecznie odwiedź to miejsce. Niestety na teren skansenu nie można wchodzić z psami – prawdopodobnie dlatego, że mieszkają tam psi rezydenci, ale jest to wyłącznie mój domysł.

Industrialny plener

This slideshow requires JavaScript.

Za profesjonalne sesje w skansenie obowiązuje opłata 50 zł, natomiast za fotografowanie w ramach zwiedzania nie trzeba dodatkowo płacić. Aparat zabrać ze sobą warto, bo w samej lokomotywowni jest kilka pięknie doświetlonych lokacji ;)

Jeśli byłeś w tym miejscu to podeślij link do swojej galerii/posta. Chętnie obejrzę i poczytam Twoją relację :)