Specjalista radzi, wywiad

Otyłość u psów

To już druga rozmowa z dietetyk Mgr inż. Karoliną Hołdą. Pierwszą o tym jak dobrać karmę znajdziecie TUTAJ.
IMG_20140222_201313
Psie Wędrówki: Kiedy można powiedzieć że pies cierpi na otyłość?
Karolina: Z definicji wynika, że nadwagę mają psy, których masa ciała jest większa o 15% od optymalnej, a otyłość dotyczy psów, które przekroczyły o 20-30% prawidłową masę ciała. Nadmiernych kilogramów nie należy porównywać do siebie (człowieka), ponieważ zwiększenie masy ciała o 1kg to dla psa rasy miniaturowej otyłość, dla psa średniej wielkości nadwaga, a dla dużego – różnica fizjologiczna. Nietrudno zauważyć, że zwierzę jest otyłe – zmienia się kształt jego ciała, pies mniej chętnie wychodzi na spacery, szybciej się męczy, przysiada, zmniejsza się zainteresowanie zabawami ruchowymi. Jeśli właściciel ma problem z uchwyceniem zmian w kształcie ciała psa, pomocny może być Indeks Kondycji Ciała (BCS), dzięki któremu można oszacować, czy zwierzę ma prawidłową masę ciała.
001
PW: Czy są rasy szczególnie narażone na otyłość? czy to wyłącznie kwestie indywidualne?
Karolina: Przyczynami otyłości mogą być nie tylko czynniki środowiskowe, ale i genetyczne. Konkretny genotyp może predysponować do otyłości. Rasy, u których stwierdzono relatywnie wyższy odsetek otyłości to: Cocker Spaniel, Beagle, Basset, Jamnik, Labrador Retriever, Golden Retriever, Dalmatyńczyk, Rottweiler, większość długowłosych psów ras olbrzymich, ale także mieszańce. Tak więc, właściciele wyżej wymienionych ras powinni zwracać szczególną uwagę na masę ciała swojego pupila.

PW: Co jest najczęstszą przyczyną otyłości?
Karolina: Podstawową przyczyną nadwagi i otyłości jest nadmiar energii w diecie psa, czyli przekarmianie (zbyt duża dzienna dawka karmy), nadmiar przekąsek (smakołyków, naturalnych gryzaków) czy kalorycznych pokarmów przeznaczonych dla ludzi oraz drugi poważny problem – brak aktywności fizycznej (brak ruchu jest ściśle związany ze stylem życia i nawykami opiekuna. Tak więc główną przyczyną nadmiernej masy ciała u psów są ich właściciele :(
Istotny jest także stan fizjologiczny zwierzęcia – po zabiegu kastracji/sterylizacji zapotrzebowanie energetyczne spada nawet o 30% (usunięcie gonad przyczynia się do spowolnienia tempa metabolizmu) oraz powoduje zwiększenie apetytu (zmiany poziomów hormonów płciowych wpływają na ośrodek sytości w mózgu). Poza tym warto zwrócić uwagę na wiek naszego zwierzęcia – w okresie starzenia (>7lat) tempo metabolizmu także zmniejsza się, co predysponuje do odkładania się tkanki tłuszczowej.
Oczywiście podłożem otyłości mogą być wspomniane wcześniej predyspozycje rasowe, choroby endokrynologiczne (np. niedoczynność tarczycy) czy przyjmowane leki (np. glikokortykosteroidy).

PW: Często zdarza ci się odchudzać psy?
Karolina: Niestety, tak. 80% problemów z jakimi się spotykam, to właśnie nadmierna masa ciała zwierzęcia (i często jednocześnie właściciela- i wtedy jest trudniej) (śmieję się!)

PW: Czy właściciele psów z nadwagą mają świadomość tego jak bardzo mogą zaszkodzić psu?
Karolina: Niektórzy mają, inni nie. Spotkałam osoby, które twierdzą, że „nie będą ograniczać jedzenia, bo psu też się coś od życia należy” albo „wiem, że jest otyły, ale on już jest taki stary, więc niech je ile chce”. Są też tacy właściciele, który nie potrafią prawidłowo ocenić kondycji psa i są zdziwieni, kiedy zwracam na to uwagę – myśleli, że pies waży tyle ile powinien.

Ogólnie mówiąc w naszym społeczeństwie jest niska świadomość tego, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą otyłość.

IMG_20140223_151222

PW: Jak walczyć z otyłością, zwłaszcza u starszych psów, które nie mogą mieć nadmiaru ruchu?
Karolina: Najważniejsze, żeby dostosować karmę do zapotrzebowania energetycznego konkretnego psa seniora. Dla zwierząt bardzo otyłych lub mających problemy z poruszaniem stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne.

PW: Co to za zabiegi?
Karolina: Są to m.in bieżnie wodne (odciążają stawy, dzięki zjawisku wyporności wody). Tego typu sposoby rehabilitacji są coraz bardziej powszechne w Polsce.
002

PW: Czy jest jakaś sprawdzona dieta, którą można stosować bez wizyty u dietetyka?
Karolina: Jeżeli problem z nadwagą nie jest zbyt duży, można spróbować samemu się z tym uporać, kupując karmę odchudzającą (tzw. light) w sklepach zoologicznych. Należy stosować się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu (dawkowanie). Tego typu karmy charakteryzują się podwyższoną zawartością białka i zwiększoną ilością włókna, które daje uczucie sytości. Niektóre z tych karm mają dodatek L-karnityny (wspomaga odchudzanie, ale tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną). Nie polecam stosować diety odchudzajacej przygotowywanej w domu „na własną rękę”.

Należy pamiętać, że odchudzanie jest procesem długotrwałym – utrata masy ciała bez uszczerbku dla zdrowia wynosi 1-2% tygodniowo.

PW: Czy żeby pies schudł wystarczy zmniejszyć porcje?
Karolina: Absolutnie nie! Głodzenie zwierzęcia jest całkowicie nieuzasadnione i nie przyniesie spodziewanych efektów w postaci poprawy stanu zdrowia psa. Należy zastosować dietę odpowiednio zbilansowaną pod kątem redukcji tkanki tłuszczowej. Karma odchudzająca ma niższą gęstość energetyczną, ale jest wysokobiałkową, niskotłuszczową (<9%) i o podwyższonej zawartości włókna.

Sama redukcja dziennej dawki może prowadzić do niedoborów i spowolnienia tempa metabolizmu.

PW: Co robić, żeby nie doprowadzić psa do nadwagi?
Karolina: Na profilaktykę nadwagi i otyłości składa się racjonalne żywienie psa oraz zapewnienie mu adekwatnej do potrzeb ilości regularnego ruchu. A więc właściwy dobór karmy, rozdział posiłków w ciągu dnia (mniejsze porcje a częściej – zjawisko termogenezy poposiłkowej). Część dziennej dawki może być podawana za pomocą zabawek interaktywnych (które można także wykonać samemu w domu) lub na spacerze jako nagrody.

Jeżeli mielibyście jeszcze jakieś pytania do Karoliny to możecie się z Nią skontaktować za pomocą FB >>klik<< albo maila karolina_holda@sggw.pl

Dziękujemy Karolinie za jej czas i rozmowę z nami :)